Hüseyin Şinasi Bir şairin dizelerinden süzülen damlalar
Bir şairin dizelerinden süzülen damlalar
Hüseyin Şinasi

Bir şairin dizelerinden süzülen damlalar

Bu içerik 220 kez okundu.

Oğuzhan Martin… 7 Temmuz 1994 tarihinde Mersin – Bozyazı ilçesinde doğmuş. Bozyazı Sıcakyurt Mahallesi, Kökobası İlköğretim Okulunda okumuş. 2004 yılında doğuştan engelinden dolayı Isparta - Eğirdir Kemik Eklem ve Re-habilitasyon Hastanesinde ameliyat olmuş. Tedavisi devam ederken şiir okumaya ve yazmaya merak sarmış. O gün bugündür kitap okumaya ve şiir yazmaya devam ediyor.
Bundan üç yıl önce yayınlanan “Genç bir şair Oğuzhan Martin” başlıklı yazımızda, Oğuzhan’ı anlamaya ve anlatmaya çalışmıştık. Oğuzhan okumaya, öğrenmeye, araştırmaya ve şiir yazmaya devam ediyor.
Çoğumuzun çocukluk, gençlik yıllarında, okul hayatında mutlaka şiir vardır, hikâye ve roman vardır. Yine pek çoğumuzun hayatı biraz romandır. Sonra hikâye olur ve nihayet birer masaldan ibaret kalır. 
Ortaokul, lise yıllarında bazı şiir denemelerimiz oldu. Ama sonradan bıraktık. Resim yapmak, müzikle uğraşmak, sporcu olmak belki herkesin içinde bir ukdedir. Ama ne var ki bütün bunlar biraz da kabiliyet istiyor. İstese bile herkes yapamıyor. Bir yere varamıyor. Böyle durumlar için taşıma suyla değirmen dönmez diyorlar.
Oğuzhan kendi halinde şiir yazmaya devam ederken; öğretmenlerinin, psikolojik danışma merkezi görevlilerinin dikkatini çekmiş. Şiirleri çeşitli internet sitelerinde yayınlanmaya başlanmış. Şiirler okundukça, beğenildikçe Oğuzhan daha bir cesaretle işe koyulmuş. Kendine büyük hedefler koymuş. Açık Öğretim Lisesini bitirmek, yüksek okulda okumak istiyor. Daha çok kitap okuyarak, araştırarak büyük bir şair olmayı, kitaplarını yayımlamayı düşlüyor.
İnsan hayal edebiliyorsa, hayalleri rüyalarını süsleyebiliyorsa, yıldızlara ulaşmayı kafasına koymuşsa mutlaka başaracak, başarıyı yakalayacaktır. Oğuzhan’nın “Bu memleket bizim” başlıklı dizeleri ile bitiriyoruz.

BU MEMLEKET BİZİM
Ben vatan deyince dururum,
Bu memleket bizim hepimizin.
Ben adam gibi adam olurum,
Bu memleket bizim hepimizin.

Bende hemen hakkın bilirim,
Bekle ben de seninle gelirim.
Ben yolumu, hakkımı bilirim,
Bu memleket bizim hepimizin.

Düşmanlık olmasın bize yeter.
Durmak, düşmekten de beter.
Yeter mi yeter, size bu sözler,
Bu memleket bizim hepimizin.

Bu Bozyazı, beni de duyacak.
Gelip bir gün hesabını soracak.
Bu toprak bu vatan bizim olacak,
Bu memleket bizim hepimizin.

Martin oğlu sana da birlik gerek,
Yeter artık bize kardeşlik gerek.
Toprak gerek, bize vatan gerek,
Bu memleket bizim hepimizin.

İnsan Oğuzhan’nın şiirlerinde; bazen coşuyor, bazen iç sıkıntısına giriyor. Bazen coşkun akan bir nehir, bazen durgun, sakin bir deniz, bazen gök gürültülü, yağmurlu, fırtınalı iç karatan bir hava. Bazen berrak, uzak ve yakın milyonlarca yıldızı sayabileceğin bir gökyüzü görüyorsun.
İşte şair ve şiir böyle bir şey. Okursun kendince bir anlam çıkarırsın, başkası okur başka bir şey anlar, ama şair başka bir şey anlatmıştır aslında. İşte Oğuzhan böyle…
Hani bir reklam vardı. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. Her şey gönlünce olsun, yolun ve bahtın açık olsun genç adam…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minibüsten düşüp hayatını kaybetti
Minibüsten düşüp hayatını kaybetti
Tarsus’daki ölüme metil alkol şüphesi soruşturması
Tarsus’daki ölüme metil alkol şüphesi soruşturması