Advert
Kuran’a Göre İnsan Aklı Ne İşe Yarıyor?
Celal Çetin

Kuran’a Göre İnsan Aklı Ne İşe Yarıyor?

Bu içerik 148 kez okundu.

İnsan aklı hayatın her alanında vardır, aklın olduğu yerde kader denen şey yaşadığımız hayatın içinde hükümdarlığını sürdüremez, kader ancak aklın olmadığı yerde bir kral gibi hükümdardır, çünkü kuran insanı defalarca aklın kullanılmasını istemiş, kuran insan hayatının akıl olmadan yaşanması bir hüsrandır ve bulanık bir yoldur demektedir.
İnsan hayatı için ve islam dininin gerçekleri için işletilen bir aklın zorunluluğu kuranın temel kabulleri arasındadır, çünkü akılcılık bilimsel verilere dayanmalıdır, burda önemli olan harekete geçirilen ve işletilen akıldır, işletilmeyen ipotek altına alınan akıl kuranın anladığı manada akıl değildir çünkü kainatın ve imanın sırları aklın işletilmesi ile çözülebilecektir.
İnsan aklına sırt dönen iman kurandan onay alamaz, ancak aklın imanla kucaklaşması sağlandığı takdirde gerçekler bulunarak doğrular ortaya çıkar ve insan Allah'ın kudretini farkeder ve Allah'ı her yerde görür, çünkü kuran akla dayanan bir kitaptır aklın kullanılmaması halinde insanın karşısına çeşitli tarikatlar ve değişik türde dinler çıkar ve aynı zamanda kirlenmiş bilgi kirliliği yaşanır, çünkü içeriğini kuran çizer, bunun dışında hüküm kaynağı aramak bir aldanıştır; aynı zamanda kuranın içinden çıkan dini parçalamaktır ve Allah'a iftira atmaktır.
Kuran'ın çizdiği din bir ulusa veya bir şahsa ait olmadığını, sadece Allah'a ait olduğunu gösterir, bu söylem islam kelimesi ile pekişmiştir, bu nedenle bütün insanları eşit olarak Allah'ın dinine kuran çağırmaktadır, bu gerçekleri algılamayanlar, kalpleri olupta anlayamayanlar, gözleri olupta görmeyenler, kulakları olupta duymayanlar davarlar gibidirler belki daha şaşkındırlar, işte gaflette olanlar bunlardır. Bu hususları kuran böyle söylüyor. Bu niteliklere haiz olmayan bir kimsenin dine davet etmesi, başka birine dini öğretmeye kalkması kurana ters düşmekte ve aykırı düşmektedir, aklın hayatın içinde var olması dileğiyle.
Okuyucularıma Selam, Ne Mutlu Türküm Diyene…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi