Advert
Advert
Salatalık Dolar Tarlasında mı Yetişiyor?
İsmet Kadıoğlu

Salatalık Dolar Tarlasında mı Yetişiyor?

Bu içerik 480 kez okundu.
Rusya, İran, Türkiye ve İd-lib krizi bugünlerin dıştaki en önemli krizi. Ama daha çok iç-teki krize bakmakta fayda var.
ABD'nin dolar saldırı-sı/ekonomik savaşı ile birlikte otomatikman etiket kahramanları fink atmaya başladılar. Bu "etiket anarşistleri"ni ilgililer takip edip gerekli cezai uygulamaları yapmalılar. Tedbir alınmasından bahsedildi ama fayda etmediğini piyasada görmekteyiz. Herhalde İdlib krizine yönelme, meydan anarşistlere/fırsatçılara kaldı. Bu fırsatçıların/stokçuların peşinde olunmalı.  
Bütün etiketler fırlamış ve yükselmeye günü birlik devam ediyor. Ürünün varlığı dolara bağlı olsun olmasın; fiyatların yükseltilmesi durmak bilmiyor.
İşin bir başka boyutu şu: Anamur'da çerezciden ayçiçe-ği çekirdeği(siyah) almak istedim. Birkaç gün önce almıştım yanlış hatırlamıyorsam 12 ya da 14 lira idi. O gün 20 lira olduğunu söylediler. İki günde ne oldu dedim. Çekirdek Çin'den dolarla geliyormuş. Anladık Çin'den geliyor ama doların Çin ile ilgisi ne? Çin'den neden dolarla alışveriş yapıyoruz. Buna bir türlü anlam veremiyorum.
Sera nayloncularına uğradım. Dolar savaşından önce tonu 12bin lira idi. Sonrası anında 20 bin lira ol-du. Sordum nasıl veriyorsu-nuz? Bu durumda alıcı pek yok, ancak tamirat ve değiştir-me işlemi için 300-500 kilo nadir alan var. Seranın dönü-mü 100 bin liraya mal olacak, ondan dolayı yeni yapım durdu. Pekiyi, sizdeki stoklar? Duruyor. Sera naylonu alımı şu şekilde oluyor/olabilir diyor: Para peşin ve sipariş üzeri getirtiyoruz. Hem de stoklar duruyor ve satış yok. Bunun anlamı bana göre karaborsacılık. Kendisinin 10 bin liraya aldığını 20 bin liraya satacak ve  %100 kazanacak. Yeniyi peşin alıp yeni fiyattan getirip yeni fiyattan satıyorsun. Ama eskiyi eski fiyattan alıp yeni fiyattan satıyorsun… Ya da stoklayıp bekletiyor ve yok diyor. Bu adalet değil.. Karaborsacılık...
Örnekler çok. Sanki sala-talık "dolar tarlası"nda üretili-yor. 2 lira iken üç gün sonra 7 liraya çıktığını gördüm. Pazar-da bağırdım almayın diye. 5 liraya satanı bulunca bedava bulmuş gibi insanlar kapıştılar. Burada kontrolsüzlük var.. 
Bunun takibi sanırım Ticaret Bakanlığı tarafından olacak. Takibe aldığı konuşuldu yazıldı ama, sahada büyük bir başıbozukluk/kontrolsüzlük var.
Buna ahlaksızlık/fırsatçılık denir. Mesele fırsatçıların ka-zanması söz konusu olunca; muhafazakarlık, yerlilik ve millilik gibi değerleri yok ediyoruz. Bu değerlerin maliyeti olmamalı olursa rafa kaldırılmalı sanki.. Herkes taşın altına elini koymalı. Fırsatçılarla ve dış kaynaklı operasyoncularla beraber olunacak davranışlardan kaçınmalı. Büyük firmalara çok fazla görev düşmektedir. Uzun zamandır kazandıklarından fedakarlık nasıl yapılacaksa yapılmalı.
Dolar savaşının amacı toplumda patlama oluşturmaktı. Çarşı pazarda kızgın kalabalıklar oluşturmaktı. İşte çarşıda pazarda her gün tırmanan (dolarla ilgisi olup olmamasına bakılmaksızın) etiket felaketine dur denmelidir. Satıcı da alıcı da buna dur demeli/öncülük etmelidir. Bu oyuna 15 Temmuz'da nasıl gelmediysek etiket felaketinin oyununa gelmemeliyiz.
Türkiye Ortadoğu'nun sınırlarının yeniden belirlenmesinde, Güney sınırımızda ABD kontrolünde terörist bir devletin kurulması konusunda, Suriye'deki kurtlar sofrasında; bekamız için uğraşırken, içimizde; savaşı fırsat bilip kendi cebini düşünenler cezasını görmeli ve bu gibi kişiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
           Bu etiket fırsatçılarının hedefi Türkiye'dir. Uzun vadeli de olsa bu etiket anarşistlerine tüm halk boykot etmelidir. 
Dolar operasyonu yapanlar alçaksa, etiketçiler şerefi olmayan alçaklar. Eski fiyattan alınmış depolarda mal stokları mevcut. Dolar fırlamış; piyasaya etkisi yansımamış, 2-3 gün olmamış.. Etiketlere iki üç kat fiyat yazdılar. Henüz zamlı mal alınmamış. Ve böylece krizden iki kat karla çıkıyorlar. ABD'nin vurmasını fırsat bilip etiket mafyası da vurdu. Bunlara fırsatçı şerefsizler denir. Gözünü kırpmadan çekinmeden cebindeki 3-5 doları bozduranların yanında depolarını stoklarla doldurmuş kişiler bilerek veya bilmeyerek, etiketleri iki katına çıkararak, dolar spekülatörlerinin ekmeğine yağ sürmüş olmuyorlar mı? Bunlara milletin iliğini emen tefeciler, karaborsacılar denir. Hani bir deyim var; "bunların dini imanı para" dır. 
Boşuna uğraşıyorlar; bu millet 15 Temmuz kalkışmasında çıplak ayakla tanklara meydan okuyarak alnının akıyla çıktığı gibi bu "ekonomik savaş/darbe" sürecinden de başarıyla çıkacaktır. Fırsatçılara da FETÖ'de olduğu gibi hesap soracaktır. "Halep orada ise arşın burada."  
Bu tablonun oluşumunda sorumluluk tabi ki ekonomiyi yönetenler ama tek sorumlu değil. Küçük esnafın, sanayicilerin ve tüm ekonomide rolü olanların da sorumluluğu olmalı. Bazılarının değil herkesin yerli ve milli bir duruş sergilemeleri gerekir. Dış kaynaklı ekonomik saldırıyı fırsat bilip fiyatları uçuranlar, stokçuluk yapıp kendi hesabının peşinde olanlar milli bir duruş sergilememiştir. Bu fırsatçılıktır. Yetkili yetkisiz herkesin bunların peşinde olmalı ve kamunun önüne çıkarmalıdır.
Hükümet son zamanlarda bu düzensizliği düzeltmeye çalışacağını ve takip edileceğini yasal yollarla cezai müeyyideler uygulayacaklarını ifade etmektedir. Ancak her zamankinden farklı, daha sert şekilde mücadele edilmesi şart. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Neymiş efendim "serbest piyasa." Sevsinler.. "Serbest piyasa" adıyla stokçuluk, tefecilik, pazardaki maydanoza salatalığa (Bunlar dolar tarlasında yetişiyor da…) yani pazardaki ürünlerin etiketlerini kafasına göre zam yapmak fırsatçılıktan başka bir şey değildir. Devlet bu başı boşluğa bir dur demeli..
Ekonomi savaşını başlatan çeteler, toplumu körükleyerek; fırsatçılık oluşturuyor, umutsuzluk yayıyor, devlete güveni sarsmak istiyor. Bu da toplum içinde bir çözülme oluşturuyor. Devlet buna karşı siyasi, iktisadi tedbirlere baş vurmalı ve geç kalmamalı.. Harcamaları kısmanın yanında pazarda denetimi sıklaştırıp, stokçularla mücadele etmek bu gün için yapılması gerekendir. Bunu da topluma anlatıp dağılmayı huzursuzluğu önlemelidir. 
Yazımı şu söylenen sözlerle tamamlayayım:
"Evet, bizde kriz yok. Ama hala dolar istifleyen ahlaksızlar var. Hiçbir kaybı olmaksızın üç beş kuruş fazla kazanma derdinde olan fırsatçılar var. 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamada bulundu; 41 bin 821 ürün denetlendi, bin 296 üründe haksız fiyat artışı tespit edildi. 680 ürünün ise gramajında oynama belirlendi."
Destan yazmış bir milletiz, millet olmasına da bu kadar fırsatçı/stokçu/tefeci/ ahlaksız içimizden nasıl yetişti anlamak zor…
Hoş kalın. Eylül 2018 Anamur. İsmet Kadıoğlu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Yılmaz, Makina Mühendisleriyle Bir Araya Geldi
Başkan Yılmaz, Makina Mühendisleriyle Bir Araya Geldi
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı...
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı...