Advert
Kurban ibadetinin önemi
Celal Çetin

Kurban ibadetinin önemi

Bu içerik 376 kez okundu.

Kazancı ile aldığı yada yetiştirdiği hayvanı kurban eden Müslüman bunun sadece Allah'ın emri olduğu düşünür ve hiçbir maddi karşılık beklemez bu yaklaşımla Allah'ın emrine boyun eğmiş kulluk bilincini ortaya koymuş ve manevi olarak ona yaklaşmış olur.
Kurban kesen bir Müslüman kestiği kurbanı diğer insanlarla paylaşarak toplumda dayanışma ve yardımlaşma ruhunu diri ve taze tutar Müslümanlar birbirleriyle hediyeleşmenin güzelliğini yaparlar.
Kurban Allah'ın verdiği nimetlere şükretmenin ifadesi olan bir ibadettir. Ayrıca bu nimetlerin birer emanet olduğu anlayışını da geliştirir kurban ibadetinin yerine getirildiği günler olan kurban bayramı boyunca devamlı şükredilir ve insanın ruhu devamlı tazelenir.
Akıl sağlığı yerinde olan ve günün şartlarına göre hayatta borçlu olarak yaşamayan parası olan kurban keser bunun dışında et yemek için veya kavurma yapıp dolaba koyup kış mevsiminde yemek için kurban kesilmez çünkü hayvanların çoğalması engellenir ve yaşamımızdaki hayatta kasaplarda yediğimiz et ve marketlerdeki et pahalanmış olur.
Türkiye'de bana göre insanların yüzde 70'i fakir borçlu kurban kesmeleri bunların sakıncalı kurban kesti denilecek diye kurban kesilmez fakat bizim ülkemizde binlerce kişi borçlu iken binlerce insan kurban kesiyor. Çünkü biz dini açıdan bilinçsiz bir toplumuz.
Kurban Bayram sabahı bayram namazından sonra hazırlıklara başlanarak hayvanın kesileceği  yere hayvana eziyet etmeden götürülür asla hayvanı keserken hayvana acı çektirilmez kullanılan bıçak çok keskin olması gerekir kurbanı keserken hayvanın başı kıbleye çevrilir hayvanı keserken üç defa Allahü ekber denir. Ondan sonra La ilahe illalahü vallahü ekber  Allahü ekber ve illalahi hamd diye tekbir alınır Allah'a dua edildikten sonra bismillahi Allahü ekber diyerek kurban kesilir. Allah'a sunulan kurbanın eti asla israf edilmemelidir.
Kesilen hayvanın eti genellikle üçe bölünür bir kısmı kurbanı kesen ev halkı için ayrılır. Geri kalan üçte biride fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine verilir. Kalan üçte biride komşu ve misafirlere ikram edilir. Kurbanı yukarda beyan ettiğim gibi akıl sağlığı yerinde olanlar ve ergenlik çağına gelenler zekat verecek miktarda mal varlığına sahip olanlar kurban keser.
Bende diyorum ki tüm okuyucularımın Kurban Bayramı'nı kutlar onlara sağlık ve mutluluklar dilerken Ne Mutlu Türküm Diyene.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç  sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi