Advert
Advert
Advert
Cumhurbaşkanımızın ilk yurtdışı ziyareti: Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gazi Mert

Cumhurbaşkanımızın ilk yurtdışı ziyareti: Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bu içerik 160 kez okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretlerini, 10 Temmuz 2018 tarihinde Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapmıştır.
Azerbaycan ziyareti vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev arasında gerçekleştirilen baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde, mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin daha da ilerletilmesi için atılabilecek adımlar ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulması kararlaştırılmıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde ise, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve Başbakan Sayın Tufan Erhürman ile bir araya gelerek, önümüzdeki dönemde Kıbrıs konusunda atılabilecek adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunmuşlardır.
Cumhurbaşkanımızın teamüllere uygun olarak ilk yurtdışı ziyaretini Türk Cumhuriyetlerine yapması TÜRK DÜNYASI için çok olumlu bir gelişmedir.
Bu defa 1 günde 2 ayrı ziyaret gerçekleştirilmiştir.
Cumhurbaşkanımızın Türk dünyasına özellikle Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine karşı büyük sempatisi ve hayalleri olduğunu biliyoruz.
Azerbaycan sevgisi malum…
Bugünkü sohbetimin ağırlık noktası Kıbrıs…
Hatırlayınız:
2011 yılında; KKTC’nin 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak şekilde borularla deniz dibinden su götürülebilmesi için Anamur Alaköprü barajının temeli atılmıştı.
Temel atma törenine Cumhurbaşkanımız başbakan sıfatıyla sayın Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı sayın Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı sayın İrsen Küçük, Başbakan yardımcısı sayın Cemil Çiçek, Kültür bakanı sayın Ertuğrul Günay, Çevre bakanı sayın Veysel Eroğlu, civar illerin Valileri, İlçe kaymakamları ve 10 binlerce vatandaş katılmıştı.
Anamurdan giden 75 milyon metreküp su KKTC’de Güzelyalı bölgesine dağıtılacak, ayrıca 26,5 milyon metreküp su Geçitköy barajında toplanacaktı.
48 ayda tamamlanması gereken proje tamamlanmış ve açılış törenini beklemekteydi.
KKTC’nin içme ve sulama suyu hacmine önemli katkı sağlayacak projede 78 kilometrelik HDPE boru hattıyla yılda 75 milyon metreküp su taşınacaktı.
Suyun 15 milyon metreküpü içme suyu amaçlı geriye kalan 60 milyon metreküp ise sulama suyu olarak kullanılacaktı.
Bu bir rüya proje idi.
Cumhurbaşkanı sıfatıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan açılışı gerçekleştirmiş ve dünyada bir ilk olarak Anamur’dan Kıbrıs’a borularla su götürülmüştü…
Sanırım kapalı kapılar arkasında bu konular da dile getirilmiştir.  
Neden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti?
Niçin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine Türkiye’den su verilmiştir?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 2005 yılında içme suyu açığı: 8,4 milyon metreküptü.
2035 yılında ise tahmini açık: 31.78 milyon metreküp olacaktı…
Bu açığı kapatmak için Kıbrıs’a Barış suyu projesiyle sağlanmış su miktarı yılda 75 milyon metreküp olmuştur…
Niye Kıbrıs?
Bir zamanlar Türklük dünyasının kendi toprakları içinde göl haline getirdiği Akdeniz’in kuzeydoğusunda yer alan Kıbrıs adası 9283 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır.
Kıbrıs adasının 3355 kilometrekarelik Kuzey bölümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.
Kıbrıs adası, jeopolitik ve stratejik konumu nedeniyle doğu Akdeniz’de bir kilit noktası durumundadır.
Ada; Ortadoğu ve doğu Akdeniz’i, Süveyş kanalını, bu bölgeden geçen bütün deniz ve hava yollarını, Kızıl Deniz ile Pers körfezinin tamamını kontrol edebilecek bir stratejik konumdadır.
Kıbrıs; Anamur’a 40,Yunanistan’a ise 1100 mil uzaklıktadır.
Kıbrıs’ta barışa ulaşmanın en kestirme yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ekonomik yönden kalkındırmaktır.
KKTC’nin ekonomik yönden kalkınmasına en büyük katkı Anamur Alaköprü barajında depolanan suyun % 10’unun Kıbrıs’ta inşa edilecek olan Geçitköy barajına götürülmesi olmuştur.
Ekonomik yönden başkasına muhtaç olmayan mamur, kalkınmış, onurlu bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne her millet barış elini uzatma arzusunu duyacaktır.
Yunanistan ve Rum’lar bile…
Türkiye’nin Güneydoğu sahillerine yakınlığı, 1571 yılından 1878 yılına kadar tam 308 yıl salt ve saf Türk olarak kalması, birinci ve ikinci barış harekâtları, şu andaki konumu, adadaki Türk varlığı nedeniyle Kıbrıs; Türkiye’nin vazgeçemeyeceği bir Vatan parçasıdır.
Kıbrıs; Türkiye’nin ve Anadolu’nun doğal coğrafi uzantısı olmasının yanında adeta Türklüğün tescil ve tapusu olan tarihî-dini eser ve varlıklarıyla da bizimdir. Türk’tür. Türkiye’dir. Yavru Türkiye’dir. Yavru vatandır.
Peygamberimizin halası “HALA SULTAN” ın Kıbrıs’taki türbesi, adanın Türk ve Müslüman oluşunun tescil ve temsilidir.
Ada’nın en kuzey ucundaki Hz.Ömer Türbesi; Anadolu’nun en güney ucu olan Anamur burnu ile barış nöbetinde gibidir.
İskenderun ve Hatay’a uzanan Karpat Bölgesi adanın Anadolu’ya tutunan ve “Beni bırakma…”diyen eli gibidir.
Magosa’nın deniz sahili Maraş, Kahramanmaraş’ımızın adını bizden alan öz evladıdır.
Narinciye, hurma, muz bahçeleriyle Lefke ve Güzelyurt; Sadece her sabah ve her akşam değil günün her saatinde Anamur’a selam durur, selam verir gibidir.
Sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki değil ada’nın her yanındaki camiler, türbeler, kaleler, köprü’ler, köşk’ler : “Ben Türk’üm, ben Müslüman’ım” diye dünyanın sağır kulağına her an canhıraş bir sesle seslenmektedir.
Birileri istemese de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelişecek, serpilecek, güçlenecek, Türk kalacak ve Türklük dünyasındaki onurlu yerini alacaktır.Bunun en belirgin örneği Anamur’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine “BARIŞ SUYU” nun götürülmesidir.
Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan ve Kıbrıs ziyaretinin Türklük dünyasına hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.
Hoşça kalınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
55 TL için dövüp gasp ettiler
55 TL için dövüp gasp ettiler
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti