Artık İnsanları Buna Nasıl İnandıracağız?
Mevlana Mermi

Artık İnsanları Buna Nasıl İnandıracağız?

Bu içerik 2695 kez okundu.

 

Hz. Mevlana diyor ki; “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!”. Başlıkta da sorduğun gibi buna insanları nasıl inandıracağız?

Günümüz artık teknoloji çağı ki sosyal medya çok etkili bir faktör oldu. Özellikle son altı aydır pandemi ile birlikte insanlar evlerinde her şeylerini ama her şeylerini paylaşır duruma geldi. Çocuklar ellerine tabletleri, bilgisayarları aldı ve televizyon karşısına geçti ebat v izliyor, gençler uzaktan sınavlar yapıyor, ebeveynler ise artık e kitap okuyor. İnsanların “Ceplerinde ki yabancı” ile daha da haşır neşir olmuş durumda. Asıl konumuz ama insanların kendilerini ister sosyal medyadan olsun ister yüz yüze olsun nasıl anlattıkları.

Yukarıda tırnak içerisinde yazdım. “Cebimde ki Yabancı” adlı filmi izleyenleriniz varsa orada ki rollerde oynayan insanlar aslında olanları yansıtıyorlar. Yani gerçek hayatta ki var olanları. Senarist arkadaş bunu iyi yansıtmış. Sosyal medyada ki olduğumuzdan farklı mıyız ya da gerçekten kendimizi anlattığımız gibi miyiz? Buna kim inanacak artık.

Size bir örnek vereyim. Bir ürün var ve onun reklamlarını görüyorsunuz. Ürünü satmak için size en güzel kelimeleri cümleleştiriyorlar ve satın alma duygunuzu güdülüyorlar. Satın aldınız iyi çıktı ya da çıkmadı. İnsanlar da bence böyledir. Tanışıyorsunuz, iyi çıkar çıkmaz ama anlattıklarına ne kadar inanıyorsunuz. Kendini kötüleyen bir ürün “insan” gördünüz mü?

Sosyal medyada da insanlar artık göründükleri gibi değiller. Sırf kendilerini “takipçilerine” iyi görünebilmek için efektifler kullanıyorlar. Artık biri ile konuşurken onun ne derecede öyle olduğunu ya da öyle göründüğünü bilemiyoruz. İçinizdeki kendinize sorun. Siz de yapmıyor musunuz? Ben insanları yargılamıyorum. Kendimi yargılıyorum. Anlatmaktan yoruldum. Aslında 3 yıl önce boşlamıştım anlatmayı özellikle kendimi anlatmayı. İnanmak, güvenmek zor olduğunu gördüm. Çünkü insanlar istediklerine inanıyorlar ama asla güvenemiyorlar.

İsmim Mevlana ve ben kendimi son bir aydır yine anlatmaya çalışıyordum. Hem kendime hem de yeni tanıştığım insanlara. Şöyle bir durum var kendime saygım olmasa bile ismime saygım var ve “Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün” beni göstermesi gerekmektedir. Ancak insanlar inanmakta da zorluk çekiyorlar. Evet! Yukarda dedim inanabilirle ama güven zordur diye lakin çevremizde yaşananlar nedeni ile insanlar artık inanamıyorlar da.

Kendinizi anlatacak kelimeler çok önemli. İşinizde, evinizde, sokakta ve aklınıza gelebilecek her yerde kendinizi inandıracak ama gerçekten kendinizi anlatacak kelimeler kullanmaya dikkat edin. Yine bir filmden alıntı yaparak konuyu kapatmak isterim. “Bir ara çok konuştum… Faydasını görmedim, bıraktım.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akdeniz’de Evde Bakım Hizmetiyle Binlerce İnsana Ulaşıldı
Akdeniz’de Evde Bakım Hizmetiyle Binlerce İnsana Ulaşıldı
Tarsus’ta Hayvan Mezarlığı Hizmete Girdi
Tarsus’ta Hayvan Mezarlığı Hizmete Girdi