Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI, ÜNLÜ TIP BİLGİNLERİ VE İSLAMIN TIP KONUSUNDA İZLENMESİNİ İSTEDİĞİ ÖNERİLER…
Gazi Mert

KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI, ÜNLÜ TIP BİLGİNLERİ VE İSLAMIN TIP KONUSUNDA İZLENMESİNİ İSTEDİĞİ ÖNERİLER…

Bu içerik 868 kez okundu.
 
Çin’de yayılmaya başlayan korona virüsü, hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde cen almaya devam ediyor.
Türkiye’de ilk korona virüs vakası 11 Mart’ta ortaya çıktı ve şu ana kadar 5 binin üstünde ölüm olayları meydana geldi.
Henüz tedavi yöntemi bulunamayan, karşı aşı geliştirilmesinin ise bir yılı bulabileceği açıklanan virüsün yayılmasını önlemek için bazı tedbirler önerilmektedir.
Korona virüsü, hasta birinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle enfekte olduğunu düşündüğünüz ya da hastalığı teşhis edilmiş biriyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalıklardan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle temas kurmamak, yemek ve diğer objeleri paylaşımlı kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.
Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor.
Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken bir diğer önemli önlem ise hasta olduğunu düşünen, hasta biriyle ilgilenen, hastalığın teşhis edildiği vakaların görüldüğü ülkelere seyahat etmiş kişilerin kendilerini evde izlemeye alması, zorunlu haller dışında dışarıya çıkmaması ve bu hallerde maske takması olarak öne çıkıyor. 14 gün kuralı ile hastalığın kuluçka süresi olan bu süre içinde kişilerin kendini izlemesi ve virüsün yayılmasını önlemesi gerekiyor.
Sağlıklı kişilerin hasta biriyle ilgilenmek, hamile olmak veya kronik bir hastalığa sahip olmak gibi zorunlu haller dışında maske kullanması önerilmiyor. Maske kullanımında ise virüsün yayılmasını engellemek üzere maskenin sık sık değiştirilmesine, ellerin maskeye dokundurulmamasına dikkat edilmesi konusunda uyarılar yapılıyor.
Yüzeylerde ve kıyafetlerde uzun süre yaşayabilen virüse karşı önlem olarak kapı kolları, tırabzanlar gibi sık kullanılan ve elle temas edilen yüzeylerin sık sık çamaşır suyu, alkol veya sabunlu su ile dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulanıyor.
Belirsizliklerin yükseldiği, çeşitli iddiaların medya ve sosyal medyada yer bulduğu, insanların salgın kaygısına düştüğü bu dönemde doğru kaynaklardan güncel bilgi ve uygulamaları takip etmek, ilgili uyarıları gündelik hayatta uygulamak, panik ve korkuya sürüklenmeden tedbirli olmak görevi hepimize düşüyor.
Gelelim konumuzun diğer yönüne…
İslamiyet tıp konusunda genel kaideler ve temel esaslar getirmiştir.
Er-Razi, ibni Abbas, İbn-i Cezzar, Ali bin İsa gibi ünlü bilginler, tıp bilginleri yetiştirmiştir.
Eski Sümerler, Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından geliştirilen Tıp ilmi, Müslüman bilginler tarafından en üst noktaya getirilmiştir.
Tıp konusunda TEMİZLİK temel kaide olarak ortaya konmuştur.
Profesör jacgues Risier’in belirttiğine göre Müslüman doktorlar 622-661 tarihleri arasında yaralara pansuman yapmayı, dağlamayı, kan almayı biliyorlardı.
Tarihte ilk dispanserleri, ilk eczaneleri açanlar Müslümanlar olmuş, bugünkü modern tıbbın temellerini Müslümanlar atmışlardır.
Çiçek ve kızamık hastalıklarına karşı İslam doktorlarının yaptıkları tedavi şekline günümüzde herhangi bir ekleme yapılmamaktadır.
Ameliyatlarda uyutma yöntemi ilk defa Müslüman doktorlar tarafından ortaya konmuştur.
Mafsal Romatizması, böbrek taşları, çocuk hastalıktan, kalp hastalıkları ile ilgili el-Razi’nin ortaya koyduğu görüşler Avrupalıların üniversitelerinde okutulmuştur.
Hayvan kursağının cerrahi dikiş maddesi olarak kullanılması yine onun buluşudur.
Avrupa’da ” Doktorların kralı” olarak anılan İbn-i Sina’nın uyuşturucu ilaç kullanma, şeker hastalarını idrar yolu ile keşfetme, Al ve Akyuvarlar, Şarbon hastalığı ile İlgili buluşları on yedinci yüzyıla kadar Avrupa Üniversitelerinde ders olarak anlatılmıştır.
İbn-i Sina’nın yazdığı “Kanun-u fi’t-tıp” isimli eseri ders kitabı olarak okutulmuştur.
Ebul- Kasım’ın kadın hastalıkları üzerindeki çalışmaları, cerrahi alanındaki buluşları ,ameliyattaki dikiş usulleri bugün aynen devam etmektedir.
İbn-i Zuhr’un akciğer ameliyatları, İbn-i Rüşd’ün zehirli ve ateşli hastalıklar, îbn’ül- Cezzar’ın iç hastalıklar, Ali bin İsa’nın göz alanındaki buluşları Batılı tıp bilginlerine örnek olmuştur.
Geçmiş dönemlerde yapılanlarla öğünmek yeterli değildir.
Bugün Tıp alanında pek çok buluşlar yapılmaktadır.
Müslüman Türk doktorlarına düşen görevlerin olduğuna inanıyoruz.
Kur’an-ı Kerim sadece bir Tıp kitabı değildir.
Müslüman doktorların Kur’an ve Hadislerde işaret edilen hususlardan hareketle yeni buluşlar yapması en büyük temennimizdir.
Türkiyemiz geçmişten aldığı tecrübelerle koronavirüs konusunda çok önemli buluşlar ve dünya devletlerini imrendirecek çalışmalar yapmaktadır.
Hepinize sağlıklı günler diliyorum.
Hoşça kalınız.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Gültak'ın Eşi, Bayramda Şehit Ailelerini Ziyaret Etti
Başkan Gültak'ın Eşi, Bayramda Şehit Ailelerini Ziyaret Etti
Romanlar Gençlik Kampında Buluştu
Romanlar Gençlik Kampında Buluştu