Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA’DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR?
İsmet Kadıoğlu

EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA’DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR?

Bu içerik 1581 kez okundu.

ABD ve Rusya dünyada en büyük biziz derken Çin’i de unutmamak gerekir. Hani derler ya kişi kendi konumunu kendisi belirler ve bu yıllarda Türkiye de ben de varım dedi. “En büyük biziz” diyenlerle, sacayak misali bir de Türkiye var artık. Zirvede Trump, Putin ve Erdoğan. Amerika ve Rusya Ortadoğu gelirlerine göz dikmiş durumda. Neden? Ortadoğu ülkelerinin birbirlerine olan bağlarının zayıflığından. Ne derler kurt bulanık havayı sever. Ortadoğu karışık. Az nedir, bilmeyen doymazlar, bu bulanık/karışık ortamdan faydalanmak istiyorlar. Ama Ortadoğu’da ben de varım diyen ve varlığını ispatlamış bir Türkiye var. Türkiyesiz yapmak istediklerini yapamıyorlar. Ya da başka bir ifadeyle engel görüyorlar Türkiye’yi.  

Ortadoğu derken bir de Libya çıktı. Zira Suriye, Irak ve İran’da olduğu gibi Libya ile deniz sınırımız var. Artık Türkiye yaptıkları yapacakları ve oluşturduğu konumu itibarıyla, denizlerdeki haklarını koruma altına almak istedi. Tespit edilenlerle gasp edilen veya edilebilecek Akdeniz’deki haklarını belirlemek ve garanti altına almak üzere BM’lerin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti ile iki anlaşma imzaladı.

ABD’nin kontrolünde, Kadafi’nin 1911 yılında linç edilmesinden bu yana Libya iç savaşlarıyla bir türlü durulmadı. Bu yıllarda merkezi Trablus olan ve BM tarafından tanınan Sarrac’ın başkanı olan Ulusal Mutabakat Hükümeti meşru hükümet. Bir de, Libya’nın doğusunda ama dünyanın en temiz/en kaliteli petrolünün bulunduğu bölgede silahlı güçlerin lideri Hafter var.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin daveti üzerine, TBMM, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi 2 Ocak 2020’de kabul etmesi üzerine gayri meşru silahlı güçlerin lideri Hafter, “Türkiye’nin meydan okumasını kabul ediyoruz, cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz” dedi. İşte bunun üzerine doğum tarihi 1943 ve Kaddafi ile aynı olan ve son zamanlarda gündemde olan ve UMH ile Türkiye’nin yaptığı iki anlaşmayı tanımadığını ifade eden bu adam kimdir sorusunu soruyoruz.

Kaddafi’nin silah arkadaşlığından, CIA danışmanlığına, darbe girişiminden, başkenti silah zoruyla işgal girişimine kadar Libya’nın yakın tarihinde birçok rol üstlenen Hafter, çevresi tarafından iktidar ve güç peşinde biri olarak ifade ediliyor. Hafter, şu anda Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri.

Hafter, 1911 yılından 1949 yılına kadar Libya, İtalya’nın sömürgesi olduğu dönemde doğdu. Hafter, Kraliyet Askeriye Koleji’nden mezun olunca Sovyetler Birliği’ne gitti ve orada Harp Akademisi’ni bitirdi. Ülkesine dönünce de Mısır’a askeri ateşe olarak atandı. 1969 yılında Kral İdris’in devrilmesinde Kaddafi ile birlikte hareket etti. Libya Komuta Konsey üyeliğine seçildi ve Kaddafi onu genelkurmay başkanı yaptı.

Kaddafi’nin başlarda güvendiği komutanlardan biri olan Hafter, komşu Çad ile yapılan savaşlarda hep ön saflarda oldu. 1987’deki son savaşta, ABD ve Fransa Çad’a destek verdi, Libya ordusu büyük bir yenilgiye uğradı. Libya ordusundan alınan esirler arasında Hafter de vardı. Kaddafi Çad ile ateşkes imzaladı. Kaddafi, daha sonra karşısında muhalif biri olarak çıkabilir diyerek, ateşkesi ihlal ettiği gerekçesiyle, Hafter’in geri gelmesini istemedi. Bunun üzerine ABD desteğinde, Libya’nın Özgürlüğü için Ulusal Cephe ismiyle kurduğu örgütle, Kaddafi’ye karşı muhalif hareketi başlattı.

Daha sonra Hafter, emrindeki askerleriyle birlikte ABD’ye iltica talebinde bulundu. Bu anlaşmalı iltica talebi kısa zamanda kabul gördü. Hafter’e, ABD vatandaşlığı verildi ve 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde oy bile kullandı.

Libya’da kaosun olduğu 2010 yılı (Kaddafi’nin ölümünün bir yıl öncesi) Hafter’ın Amerika’dan Libya’ya döndüğü, CIA’nın düğmeye bastığı yıldır. Hafter, Kaddafi öldürüldükten sonra Amerika’ya ülkedeki "İslamcı teröristleri" yok etme sözü verdi. Amerikalı Jeffrey Feltman, bu durumu şöyle özetliyor: "Hafter, kendi kuvvetleri içinde cihatçı gruplar olmasına rağmen dışarıya anti-İslamcı bir konum oluşturarak, Batı’nın desteğini kazanmayı hedefledi ve bunu da başardı."

CIA ile temas halinde olan Hafter, Avrupa için göçmen kartını ileri sürdü. Hafter, Avrupa’ya göç dalgasını durdurması karşılığında AB ülkeleri Hafter’e askeri destek verdi. 

ABD ve Avrupa ülkelerinin Libya’daki zoru petrol.. Libya dünyada en kaliteli petrole sahip. Petrol bölgesinin çoğunlu Hafter kontrolünde. BM tarafından tanınan Libya Hükümeti Hafter’e karşı uluslararası destek isterken, Trump Hafter ile telefonla görüşüyor ve Beyaz Saray tarafından şu açıklama yapılıyor: “Başkan Trump, Hafter’ın terörle mücadelede ve Libya’nın petrol kaynaklarının güvenliğini temin etmedeki önemli rolünü kabul etti ve karşılıklı olarak anlaşmış bulunuyorlar. Ayrıca Libya’nın istikrarlı ve demokratik bir siyasi sisteme geçişi konusunda mutabık kaldılar.”

UHM’yi devirmek isteyen Hafter’e BM üyesi ülkeler de destek veriyor. Libya’da iç savaşın sebeplerinin başında ülke petrol ve doğalgazın paylaşılması isteği var. Türkiye ile Libya arasında MEB anlaşmasının imzalanmasının engellenmesi bölgedeki karışıklığı doğuran güçlerin hedefleri arasında.
Hoş kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıp Genç Tarlada Ölü Bulundu
Kayıp Genç Tarlada Ölü Bulundu
Mut Elması Hindistan'a İhraç Ediliyor
Mut Elması Hindistan'a İhraç Ediliyor