Advert
ANAMUR’DA, BÜYÜKŞEHİRİN GÖREVLERİNDEKİ ARIZALAR
İsmet Kadıoğlu

ANAMUR’DA, BÜYÜKŞEHİRİN GÖREVLERİNDEKİ ARIZALAR

Bu içerik 747 kez okundu.

 

Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıma araçlarıyla bir yerden bir başka yere yer değiştirmesi olayıdır.
Ulaşım, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım şeklinde sınıflandırılabilir. Ben bu yazımda; Anamur'da Mersin Büyükşehir'in toplu taşımacılığı ile ilgili arızaları anlatmaya çalışacağım.
Şehir içi taşıma işlemini belediyeler üstlenmiştir. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hizmetin kaliteli olması için yolcu odaklı olmak zorunludur. Bu hizmette yolcu memnuniyeti önemli olmalıdır. Yolcuya odaklı hizmetin kaliteli olması için, Mersin Büyükşehir bünyesinde sorumlu Ulaşım Dairesi Başkanlığı vardır. Amaç, hizmet kalitesini yükseltmek ve yolcu memnuniyetini sağlamaktır. Bu başkanlık, antep escort yolcu ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak hizmeti kaliteli hale getirmeyi sağlamalıdır. Ve yolcu bilgilendirmesi, araç içi ekranlar, duraktaki levhalar/kalkış saatleri, basın aracılığı ile hat bilgileri ve diğer hizmetler bildirilmelidir. 
Ayrıca hizmetlerde aksa-malar olması durumunda Ula-şım Daire Başkanlığı ve Çağrı Merkezi ve şikayet hattı ile so-rulanlara en kısa sürede çö-züm odaklı cevap vermelidir. Toplu ulaşımda, yolcu güvenliği ve konforla birlikte sefer tarifelerine titizlikle uyulması gerekir. Yolcuyu güvenli bir şekilde taahhüt ettiği yere ka-dar götürme şartı da var tabi. 
Bu arada şunu da belirteyim; Mersin Büyükşehri 'Yolcu Hakları Bildirgesi'nde' "seferlerin başlangıç anından bitiş anına kadar tüm sefer süresi 3 ayrı kamera ile görüntülenerek kayıt altına alınmakta olup hem yolcu, hem şoför hem de yol ile tüm sesli ve görsel kayıtlar yapılmaktadır" ifadesi bulunmaktadır.
Yolculuğun konforlu olması için de otobüste havalandırma, klima ve aydınlatma sistemi olmalıdır. Bir aksaklık olduğunu gören yolcular, ilgili birime bildirmesi halinde 15 gün içerisinde cevap verilmesi ve arızalar giderilmesi gerekir. 
Hizmet kalitesinin artırılması için belirli yapılması gerekenlerin denetlenmesi, elektronik ortam ya da sahada yüz yüze yolcu ile görüşüp memnuniyet anketleri yapılmalıdır.
Anamur Mersin'e 220 kilometre mesafededir. Su ve ulaşım Büyükşehir'in görevleri arasında. Bu konularda görevli birimler Anamur'da bulunmakta. Bunların kontrolü merkez tarafından yapılmakta.
Bugün de Anamur'da su kesintisi var. Ne zaman suyun geleceğinden haberdar edilmedik. Tabi birçok yerde elektrik, su, doğal gaz gibi kesintilerin olacağı ve ne zaman geleceği, neden kesildiği bilgisi belediyeler tarafından ilanlarla bildiriliyor. Burada bugün su için böyle bir bilgi maalesef verilmedi. Belediye bu konudaki görevini yapmıyor/yapamıyor. 
Anamur'da; Merkez-İskele, Merkez-Çarıklar/Bozdoğan, Merkez- Malaklar ve Merkez-Toki şeklinde şehir içi ulaşım seferleri var. Bu merkezlerden kalkış ve dönüş saatleri liste halinde asılmış. Tabi her hattın hareket saatleri aynı saatte ve aynı sıklıkta değil. Merkezdeki İskele seferlerini gösteren liste parçalanmış, saatleri tam okunamıyor. 
31 Mart seçimlerinden önce merkezden İskele istikametine gitmek istedim. Seferler her 20 dakikada olacak şekilde liste asılmış. Örneğin 12.55'de kalkması gerekir. Kalkmadı. Orada bina altında görevli sandığım kişiye sorduğumuzda 30 dakikaya kalkıyor 13.00'de kalkar dedi. Kalkmadı. 13.15'de kalkması gerekir yine kalkmadı. Şoför yok dediler. Sonra orada yatan birileri kalktı duran otobüsü uygun olmayan saatte kaldırdı. Mersin'de bulunan üst birimi aradım. Orada olanlar liste dışında herhangi bir saatte otobüsü kaldırma yetkisi yok dedi. Sonuç aldık mı? Yok. 31 Mart'tan sonra yeni başkan düzeltir mi? Düzeltmemiş ve daha kötüsü oluyor. 
Bayram öncesi yine 12.25'de kalkacak olan otobüse binemedim. Zira kartımın bir yıllık vizesi geçmiş. O işlemleri yaptırırken otobüs kalktı. 12.55'de kalkmalı. Kalkmadı. Sorduk aynı tavır 13.00'da dediler. Yine kalkmadı. Ören'den gelmiş ve İskele otobüsüne binecek olan Ahmet isimli bir arkadaş bu konuda çok değişik bilgilere sahipti. Ören için sefer yapan otobüsün küçük olduğunu, kışın yağmurda aktığını bu konuda çok yerlere şikayette bulunduğunu ve Ören'den gelip gidenlere bu seçimde aynı kişiye oy vermeyiniz dediğini ve başkan değiştiği halde farklı bir şey olmadığını söyledi. İlgililere bu kişiden başka aday yapacak kimse bulamadınız mı gibi sitemli ifadelerle sıkıntıları ilettiğini ama değişen hiçbir şey olmadığını söyledi. Bu konuda bir dosya hazırladığını ve il başkanına ve Kemal Kılıçdaroğlu'na göndereceğini söyledi. Hatta o andaki otobüs seferlerinin kalkmaması halini telefonla ilgili yerlere iletti. Otobüs 13.30'da kalkabildi. 
Ben, Ahmet bey ve Akkız Arslanoğlu isimli bayan, orada bulunan kişilere, otobüslerin listedeki saatlere uygun olarak  neden kalkmadığını sorduk. O bayan da her gün İskele'ye o saatte işe gittiğini ve bu tür aksamalarda işe geç kaldığını ve sürekli bu durumun yaşandığını söyledi. O gün orada ilgililerin bizlere söyledikleri: Otobüs arızalı, mazotu yok, şoför yok.. O bir saat sürede bu söylediklerinin hepsi yalandı. Zira Ören'den gelen otobüsün şoförü benim geldiğim otobüs duruyor ve herhangi bir problemi yok dedi. Ve en ilginci de 13.30'da otobüs kalktığında durakta tam tamına 6(Altı) tane otobüs vardı.
Benden söylemesi. Ben oy vermedim ama olayları aktaranlar oy verenler. Dünya dönüyor. Uyarmak bizden düzeltmek başkan Vahap Seçer'den. Vahap Seçer'e oy verenler kendisinden daha şikayetçi.
Hoş kalın. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi