Konya Şeker yerli ve milli patates tohumu ile verimi artırdı

ankara escort

Konya Şeker yerli ve milli patates tohumu ile verimi artırdı

Konya Şeker, hem patates tohumluğu konusunda yurtdışına bağımlılığı ortadan kaldırmak, hem de dondurulmuş parmak patates ve patates nişastası üretimi yapmak için kurulan Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesislerinin nitelikli hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla 2013 yılında faaliyete başlattığı Doku Kültürü Laboratuvarında hastalıklardan ari, yerli ve milli patates tohumları üretiyor.

Konya Şeker yerli ve milli patates tohumu ile verimi artırdı
Konya Şeker yerli ve milli patates tohumu ile verimi artırdı Muhabir
Bu içerik 199 kez okundu.

Patates sürgününden fide üretimi ile başlayan ve önce seralarda mini yumruların üretilmesi, sonrasında çiftçi şartlarında mini yumrulardan patates tohumlarının üretilmesi ile devam eden ve yaklaşık 4 yıl süren patates tohumluğu üretim süreçlerini başarıyla tamamlayan Konya Şeker, ürettiği genç jenerasyon patates tohumluklarını 2 yıldır patates üreticisine dağıtmaya başladı. İlk hedefi bölge üreticisinin patates tohumluğu ihtiyacını tamamen yerli tohumla karşılamak olan Konya Şeker, uzun vadeli hedefini ise patates tohumluğunda ithalata ihtiyaç kalmamasını sağlamak olarak belirledi. Patates üretiminde hastalıklardan ari genç yerli patates tohumluğunun kullanılması bir yandan tarımsal üretimde verimliliği arttırırken, diğer yandan toprağın hastalanmasının önüne geçiyor. Bütün bunlarla birlikte ülkemizin döviz sarfiyatının azaltılmasını da sağlıyor. 
“Şeker fabrikası sıcak suyu ısıtıyor, Doku Kültürü Laboratuvarı ve seralar tohumlukları üretiyor” 
Şeker Fabrikasının üretim prosesinde kullandığı sıcak su da, entegre sistem ile patates tohumluğu üretmek için kurulan Doku Kültürü Laboratuvarı ve seraların sıfır maliyetle ısıtılmasında değerlendiriyor. Konya Şeker, çürük buhar da denilen ve üretim prosesinde tekrar kullanmak için soğutulması gereken suyu soğutma kulelerinde enerji harcayarak soğutmak yerine seralarda dolaştırarak hem seraları ısıtan hem de suyu sıfır maliyetle soğutuyor. Konya’da kurduğu Türkiye’nin en büyük sera alanlarından birinde domates, salatalık, biber gibi sera ürünlerinin üretimine daha önce başlayan Konya Şeker, şimdi de aynı yöntemle ısıttığı laboratuvar özellikli seralarda hastalıklardan ari, yüksek verimli yerli patates tohumluğu üretimini de yapıyor.

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti