Sera yatırımlarına büyük destek

ankara escort

Sera yatırımlarına büyük destek

Seralarda yapılan tarımsal üretim arttırılması, yeni seraların kurulması, atıl durumlardaki seraların ekonomiye kazandırılması ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan yeni kredi paketini açıklayan Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Her durumda 2 yıla kadar ödemesiz dönem vereceğiz. Totalde 7 yıla kadar vade vereceğiz” dedi.

Sera yatırımlarına büyük destek
Sera yatırımlarına büyük destek Muhabir
Bu içerik 313 kez okundu.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğince hazırlanan ‘Reel Sektör Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’ Antalya'da yapıldı. Toplantıya TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, borsa başkanları, 12 bankanın genel müdürleri ve yardımcıları ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda, Ziraat Bankası’nın seralarda yapılan tarımsal üretim arttırılması, yeni seraların kurulması, atıl durumlardaki seraların ekonomiye kazandırılması ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan yeni bir kredi paketi açıklandı. 
“Aslında tarihimizde bir ilki yaptık” 
Açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu toplantıya ev sahibi yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’a teşekkür etti. Türkiye’yi Antalya’daki toplantıyla bitirdiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “14 bölge toplantısıyla 81 ildeki tüccar ve sanayicilerle bir araya geldik. Aslında tarihimizde bir ilki yaptık. Reel sektör ve finans sektörü birlikte bütün Anadolu’yu gezdik. Sizin sıkıntılarınızı dertlerinizi bizzat birinci ağızdan öğrenmiş oldu. Antalya’ya gelirken güzel ve müjdeli bir haberle de geldik. Dünden beri ben de merak ediyorum. Bakanımız, ‘Hüseyin Aydın’ın Antalya’da müjdesi var’ dedi. Biz de dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 
Çok faydalı toplantıların yapıldığına değinen Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ise, bu toplantıların hayırlı kazançlara vesile olacağını belirtti. Kredi ürünü uygulamasının kamuoyuyla paylaşmak istediklerini bildiren Aydın, uygulamanın sera kredisi olduğunun altını çizdi. 
“2 yıla kadar ödemesiz dönem vereceğiz” 
Hazırlanan paketle belirli bölgelerdeki yoğunlaşmayı jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere Türkiye’nin bütün bölgelerine yaymanın birinci amaçları olduğunu söyleyen Aydın şöyle konuştu: 
“Bunu yaparken neyi amaçlıyoruz? Tarımsal üretimin geliştirilmesini ve artmasını amaçlıyoruz. Kapasitenin arttırılması, üretimin verimliliğinin artırılması ve tarımda sürdürebilirliğin sağlanmasını amaçlıyoruz. Bunlar bizim temel amaçlarımız. Böyle yaptığımız zaman üretim maliyetleri düşecek, onlar da fiyatlara olumlu yansıyacak daha kaliteli ve nitelikli ürünleri vatandaşlar daha az maliyetle sahiplenmiş olacak. Peki kimler kapsayacak? Yeni sera yapan herkesi kapsayacak. Halen sera atılsa modernizasyonu, onarımı, tadilatı, el değiştirmesi veya mevcut olanın modernizasyonu onarımı ve tadilatı bütün amaç kapasite ve verimliliği artırmak. Kim bunlar yapmak isterse biz onlara son derece kaliteli finansman sağlamış olacağız. Bunun altını çiziyorum. İki şeyin alt grubuyla onu izah edelim. Unsurlardan birisi vade. Türkiye’de imalat döneminde yapım döneminde vadelendirme yapıyoruz. Bir şey başlayıp bitmeden taksitlerinin başlamaması gerekiyor. Başlatırsak çok pahalı bir şey yapmış oluruz. Burada ne yapıyoruz? İki yıla kadar ödemesiz yapıyoruz. Her ahvalde 2 yıla kadar ödemesiz dönem vereceğiz. Totalde 7 yıla kadar vade vereceğiz. 7 yıl gerekiyor mu? Bizim ve teknik arkadaşlarımın yaptığı çalışmalar bu söylediğimiz tarzdaki sera üretimiyle çok daha kısa vadede tamamen geri dönüşü mümkün. Ona rağmen daha rahat hareket edilebilsin diye 7 yıla kadar vade verebileceğiz." 
Bu vadenin yatırım kredisi için olduğunu kaydeden Aydın, total yatırım kredisinin kurgulanan seraya ve duruma göre olduğunu belirtti. Yatırım kredisinde bir öz kaynağın bulunması gerektiğine dikkat çeken Hüseyin Aydın, yüzde 75’ine kadar yatırım kredisi olarak verilebileceğinin altını çizdi. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti