Advert

Uzmanlar uyardı: “Bitki çaylarını kaynatmayın, demleyerek için”

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan tarihi Abdullah Efendi Konağı’nda düzenlenen sağlık semineri büyük ilgi gördü. Uzmanlar, toplantıda bitki çaylarının kaynatılmaması, demlenerek içilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Uzmanlar uyardı: “Bitki çaylarını kaynatmayın, demleyerek için”
Uzmanlar uyardı: “Bitki çaylarını kaynatmayın, demleyerek için” Muhabir
Bu içerik 112 kez okundu.

Altınoluk Mahallesi’de Antandros Derneği tarafından Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Tıbbi Aromatik Bitkiler Altınoluk MYO öğrencilerinden Derya Kara Öncel, Arif Em ve Şener Uzan'ın katılımı ile "Anadolu'da Halk İlaçları ve Uygulamaların-da Dikkat Edilmesi Gerekenler" konulu seminer düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Antandros Derneği Baş-kanı Gülçin Cömert,         “Kazda-ğı gibi endemik bitkilerin olduğu böylesine zengin bir doğada yaşadığımız için      çok şanslıyız. Tabii bu bitkileri hem kullanırken hem de toplar-ken çok dikkatli olmalıyız. Eğitim alanında da şanslıyız. Çünkü bölgemizde bu alanda MYO hem de Balıkesir Büyük-şehir Belediyesi Kırsal Hizmet-ler Daire Başkanlığına bağlı Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) gibi kuruluşlar var. Bugün ise MYO öğrencileri konuğumuz oldu. Kendilerine ve MYO mü-dürü Doç. Dr. Selami Selvi'ye teşekkür ediyoruz" dedi. 
Konuk öğrenciler, ”Tıbbi aromatik bitkilere ilgi duyanların sayısından son yıllarda büyük artış oldu. Artık herkes doğal olana yöneliyor. Bölge-mizde çok kullanılan kantaron çiçeğinden bitki çayı ve yağının yapımı konusu ise çok önemli. 
Depresyona karşı kullanılan kantaron çayının antidepresanlarla birlikte asla kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca kantaron yağı sürülerek güneşe asla çıkılmaması gerekiyor" dediler. 
Bitkilerin ekili ve kurutulmuş örneklerinin de tanıtıldığı seminerde, özellikle bölgede yetişen bitkiler ve uygulamalar konusunda bilgiler verildi. Lavanta, papatya, biberiye, kantaron, adaçayı gibi çayları içerken birçok bitkiden karışım yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edilerek, “Tüm bitiler yüzde yüz zararsız değildir, yan etkileri olabilir. Aldığımız ilaçlar varsa bitkilerle etkileşimi olabileceği için daha dikkatli olunmalı. Rahatsızlığı-mızın mutlaka doktor tarafından tesbiti yapılmalı. Bitki çayları kaynatılmamalı, demlene-rek içilmeli” şeklinde uyarıda bulundular. 
Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert seminer sonunda katılımcılara teşekkür belgesi vererek, bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini ifade etti. 

kaynak:iha

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı