Advert

“Karekodlu çek” kullanımı ATO’da tanıtıldı

“Karekodlu çek” sistemi, kullanımı ve faydaları Ankara Tica-ret Odası (ATO) üyelerine tanıtıldı. ATO Yönetim Kurulu Başka-nı Gürsel Baran, “Karekodlu çek, ticaret hacminin artması ve buna bağlı olarak üretim ve istihdam artışında hayati önem taşıyor” dedi.

“Karekodlu çek” kullanımı ATO’da tanıtıldı
“Karekodlu çek” kullanımı ATO’da tanıtıldı Muhabir
Bu içerik 117 kez okundu.

“Alacak Riski Yönetiminde Karekodlu Çek Sistemi ve Gün-cel Gelişmeler” konulu toplantı ATO Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, çekin ticari hayattaki öneminden bahsederek, “Normalde nakit para gibi bir ödeme aracı olan çek, vadeli ekonomi için de tıpkı poliçe ve bono gibi kredi aracı olarak kullanılmaya başladı” ifadelerini kullandı. Ödeme sorunları nedeniyle çekin itibar kaybettiğine dikkat çeken Baran, “Karekodlu Çek Raporu” sayesinde alacak risklerini yönetmenin kolaylaştığını anlattı. Baran, şunları kaydetti: 
“Karekodlu çek sayesinde çek keşidecisine ait çek ödeme performansını yansıtan bilgilere ulaşılabiliyor. Keşidecinin kaç adet çek kestiği, bunların ödenip ödenmediği, arkası yazılan çeklerinin olup olmadığı ve varsa da bu çeklerin sonradan öde-nip ödenmediği gibi bilgiler işletmelerin finansal kararlarını so-mut bilgiler ışığında vermelerine yardımcı oluyor. Böylece kare-kodlu çek, kullanıcısı için bir güven, dolayısıyla itibar göstergesi niteliğini taşıyor. 2017 yılında 785 milyar TL’nin üzerinde 20 milyon adet çek keşide edildi. 2018 yılı için tutarın 900 milyon TL olacağı tahmin ediliyor. Karekodlu çek sistemi, ticaret hacmi-nin artırılması ve buna bağlı olarak üretim ve istihdam artışında hayati önem taşıyor.” 

kaynak:iha

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi