Advert

Sigara içenlerde mesane kanseri fazla görülüyor

İdrarda kan görülmesinin ise mesanede oluşmuş tümör belirtisi olabileceğini söyleyen Üroloji Uzmanları, erkeklerde kadınlara oranla 4 kat fazla görüldüğüne ve sigaranın etkisine dikkat çekti.

Sigara içenlerde mesane kanseri fazla görülüyor
Sigara içenlerde mesane kanseri fazla görülüyor Muhabir
Bu içerik 117 kez okundu.

Mesane kanseri günümüzde giderek artan bir kanser türü. Araştırmalar; erkeklerde kadınlardan 4 kat daha sık görüldüğünü gösteriyor. Erkeklerde prostat, akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra dördüncü sırada yer alıyor. Mesane kanserinin yaşla da ilgisi var; çoğunlukla orta ve ileri yaş hastalığı olarak biliniyor ve yaş ne kadar ilerlerse, görülme oranı da o kadar artıyor. 
Sigara bu hastalık için başlı başına bir risk faktörü. Sigara tiryakilerde mesane kanseri içmeyenlere oranla daha fazla görülüyor. Pasif sigara içiciliğinde de kanser riski artıyor. Ayrıca mesleki olarak çevresel kanser yapan etkenlere maruz kalma mesane kanseri gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. Baca temizleyicilerde, plastik ve lastik, sanayi çalışanlarında mesane kanserinin ortaya çıkma oranı artıyor. 
İdrarda ağrısız ve tekrarlayan kanamaya dikkat! 
Böreklerden oluşan idrar, üreter denilen ince kanal aracılığıyla mesaneye (idrar kesesi) dolmaya başlıyor. Mesane dolduğu zaman sinyaller sizi tuvalete gitmeniz için uyarıyor. Yani mesane kasları idrarı, vücut dışına atmada bir tür pompa görevi yapıyor. Mesane iç yüzeyi ürotelyum denilen ince tabaka ile örtülü. Onun altında gevşek bağ dokusundan oluşan ve lamina propria denilen tabaka bulunuyor. En dışta ise hepsinden kalın bir kas tabakası (detrusor) yer alıyor. Mesane kanserlerinin çok büyük oranı ürotelyumdan kaynaklanıyor. Tanı konan tümörlerin yüzde 70-75 i ürotelyum veya lamina propria'da bulunuyor. 
Mesanede oluşan bir tümör, zamanla idrarda ağrısız kanama şeklinde kendini belli ediyor. Öyle ki, idrarda ağrısız ve aralıklı kanama, hastaların yaklaşık olarak yüzde 85’inde görülüyor. Ama farklı belirtilerin de olabileceğine dikkat çeken Üroloji Uzmanları, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zor idrar yapma gibi yakınmalar da mesane tümörünün ilk belirtileri olabileceğini söylüyor. Ayrıca kanama ile idrardan pıhtılar da gelebiliyor. Bunların yanı sıra karın alt bölgesinde veya bel bölgesinde ağrı bu yakınmalara eşlik edebiliyor. 

kaynak:iha

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Çocuğu üzeri kirli diye minibüs koltuğuna oturtmadılar
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi
Mezitli Belediyesi’nden ‘Örgülü Sokak’ projesi