Advert

Dr. Yücetürk anne sütünün faydalarını anlattı

Anamed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yücel Yücetürk, çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için 0-6 ay arası sadece anne sütü verilmesinin bebeğin tüm gereksinimini karşıladığını ifade etti.

Dr. Yücetürk anne sütünün faydalarını anlattı
Dr. Yücetürk anne sütünün faydalarını anlattı Muhabir
Bu içerik 391 kez okundu.

HABER MERKEZİ/
Uzman Dr. Yücel Yücetürk anne sütünün faydaları ile ilgili şunları söylüyor; “Anne sütü , büyük bir heyecanla bebeğini dünyaya getiren annenin bebeğine vereceği en güzel armağandır. 
O bebeğin ilk aşısıdır. 
Doğa tüm memeli hayvanlara yavrularını besleyebilmek için mucize olarak anne sütü üretebilme yeteneği vermiştir. Tüm memelilerim yavrularının beslenmesinde kendi annelerinin sütü en iyi olduğu gibi, süt çocuğunun beslenmesinde de anne sütü yeri doldurulamaz bir besindir. Hiçbir mama anne sütünün yerini tutamamaktadır. Çünkü anne sütü türe özgü bir salgıdır. Başka hiçbir salgı anne sütünün bebeğe sağladığı yararı sağlayamaz. İçeriği sabit değildir. 
Örneğin ;Prematüre doğum yapmış annelerin sütleri zamanında doğum yapan annelerin sütünden farklıdır. O prematüre bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayarlanmıştır.  Tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içerir. Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak immunolojik faktörler içerir. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür, veya daha hafif seyreder.
 Anne sütü ile beslenen bebeklerde egzema astım gibi allerjik hastalıklar, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, pişikler, kabızlık daha az görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin su ihtiyacı  karşılanmaktadır. Sıcak havalarda bile bebeğin su ihtiyacı anne sütü ile karşılanmaktadır. Emzirme bebeğin diş sağlığı ve çene gelişimi için yararlıdır. Meme emerken biberona göre daha fazla enerji harcayan bebeğin çene kasları daha kuvvetli olmakta düzgün gelişen bir çenede, çıkan dişlerde daha düzgün ve sağlıklı olmaktadır. 
Emme işlemi çocuğun psikososyal gelişimine katkıda bulunmakta, anne ile bebek arasındaki olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. 
Yapılan araştırmalar anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelişimi ve okul başarısının anne sütü almayanlara oranla daha fazla olduğunu yine bu çocukların daha sosyal daha kolay iletişim kurabilen çocuklar olduğunu göstermektedir. 
Anne sütü bebeğin sinir sistemi hücrelerinin, beyin hücrelerinin, görmeyi sağlayan retina tabakasının gelişimi için hayati öneme sahip Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden zengindir. Her zaman taze, temiz, uygun ısıda verilmeye hazırdır ve ekonomiktir.”
Emzirmenin anne açısından öneminin büyük yararları olduğunu söyleyen Uzman Dr. Yücel Yücetürk; ”Doğumdan hemen sonra emzirme, doğum sonu kanama riskini azaltır. Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır. Emziren annelerde göğüs kanseri ,over kanseri, osteoporoz riski azalır. Emziren Annelerin 6. aydan sonra hızla normal kilolarına döndüklerini göreceklerdir.
Özetle;
1)Ekonomik 2)sağlıklı 3)koruyan 4)faydalı 5)yararlı    6) her an hazır  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Şeker: ″Sofralık kayısıda Mut rakipsiz″
Başkan Şeker: ″Sofralık kayısıda Mut rakipsiz″
Denizkurdu 2019 tatbikatının Mersin ayağı başladı
Denizkurdu 2019 tatbikatının Mersin ayağı başladı