GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-01-2022 09:24   Güncelleme : 13-01-2022 09:24

Kocamaz, “Akkuyu’nun Mersinliye mezar olması olasılığı çok yüksek!”

İyi Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz açıklarında gerçekleşen deprem hakkında konuştu.

 Kocamaz,  “Akkuyu’nun Mersinliye mezar olması olasılığı çok yüksek!”

İmam Gezici/

Burhanettin Kocamaz “Deprem ve Tsunami Mersin’in Acı Bir Gerçeği

Ülkemizde aktif 550 fay hattı var. Vatandaşlarımızın %95’i birinci ve ikinci derece deprem kuşağında yaşıyor.

Bilinenin aksine Mersin deprem kuşağında. Kuzeyinde Ecemiş, ortasında Silifke Ovacık, Doğusunda Doğu Anadolu, Batısında Ölü deniz, Güneyinde Ceyhan fay hattı bulunuyor.

1998 Ceyhan Depreminin Mersin’de bıraktığı etkiler hafızlarımızdaki tazeliğini koruyor. Mersin için deprem sadece bugün yaşananya da yakın geçmişte yaşadığımız bir olayda değil.

Arkeologların yaptığı çalışmalarda tarihin çok daha eski dönemlerinde Mersin’in Soli Pompeiopolis, Olba ve Anemurium antik kentlerinde deprem ve tsunami etkilerinin görüldüğü biliniyor.

Yani deprem Mersin’in acı ve bir o kadar da soğuk gerçeği.

Bu bulgular ışığında Mersin’in zemininin deprem karşısında oldukça riskli olduğunu anlıyoruz. Ekim 2020’de İzmir’de tecrübe ettiğimiz üzere Akdeniz’de yaşanabilecek bir depremin Mersin’e de ağır hasarlar bırakması,kıyı şeridinde ise tsunamiye neden olması kuvvetle muhtemel.

Akkuyu Mersin’liye Mezar Olmasın!

Bu açıdan Akkuyu Nükleer Santralinin deprem riski yüksek bir alanda inşa edildiği görülüyor. Sadece deprem değil Akdeniz’de 7 ve üstü şiddetinde bir depremin tsunamiye neden olarak Akkuyu’yu vurabileceği tahmin ediliyor.

Bu durumda Akkuyu’nun Mersinliye mezar olması olasılığı çok yüksek!

Akkuyu Tarihi Bir Yanlıştır!

Dünya yeni bir enerji çağına,Yeşil Yeni Düzene geçerken;Mersin’e ekonomik verimlilik,çevresel sürdürülebilirlik ve kentsel dirençlilik anlamında son derece yetersiz bir yatırım olan Nükleer Santralin ısrarla yapılıyor olması Mersin’lilere ve Türkiye’ye yapılabilecek çok büyük ve tarihi bir hata!

Bu sabaha karşı Mersin’de hissedilen deprem vesilesiyle karar alıcıları uyarıyor,Akkuyu Nükleer Santrali yatırımının bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyorum!

Bu vebale daha fazla ortak olmayın!

Ömrü Mersin’e ve Mersin’liye hizmetle geçmiş bir yerel yönetici olarak benden söylemesi!