SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-01-2022 11:53   Güncelleme : 04-01-2022 11:53

Grip olan kendisini Covidli olarak kabul etsin uyarısı

Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, grip vakaları ile korona virüs vakalarının karışabildiğine dikkat çekerek, "Grip semptomu gösteren herkes kendini covid kabul etmesini ve ona göre davranmasını istiyoruz" dedi.

Grip olan kendisini Covidli olarak kabul etsin uyarısı

Türkiye'de geçtiğimiz yıl kış aylarında neredeyse hiç görülmeyen grip vakalarının artması sonucu hastanelerde yoğunluk yaşanıyor. Tokat'ta da grip rahatsızlığı ile hastaneye başvuranlarda artış var. Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, son günlerde covid vakalarıyla birlikte grip ve influenza vakalarında da artış gözlenmekte olduğuna dikkat çekti. Savaş, “Grip semptomları, yaygın kas ağrısı, ateş, üşüme, halsizlik, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Griple covidi ayırmak için net bir kriterimiz yok. Net kriterimiz PCR testi. Kendinde bu şekilde semptom gören hastaların covidli imiş gibi izole etmeleri gerekmekte. İzolasyondan kastımız misafirliklere gitmemeleri, kimseyle aile içi bireylerden bir miktar uzak durmaları, maskesiz, kimseyle görüşmemeleri. Tokalaşmaktan uzak durmaları sık sık el yıkamaları, mümkünse havlularını ayırmaları. Bu tarz önlemlerle grip semptomları gösteren insanların Covidin yayılmasını ve gribin de yayılmasını önlemek. Gripte başlı başına bazı yaş grupları için öldürücü olabiliyor” dedi.

“Grip olan kendisini covidli gibi kabul etsin”

Grip semptomu gösteren herkes kendini covid kabul etmesini ve ona göre davranmasını istediklerini ifade eden Savaş, “Korona virüs ile grip ayırmak için PCR testi yapıyoruz. PCR pozitif bir hastada en azından kesin bu Covid diyebiliyoruz. Negatif de çıkabiliyor bazı covid hastaları. Şimdi bunu da belirtmekte fayda var. Ama elimizde yani net şu varsa, bu varsa bu gibi bir kriterimiz yok” diye konuştu.

Grip olan çocuğunuzu okula göndermeyin uyarısı

Grip vakalarında oldukça yüksek bir artış olduğunu belirten Savaş, “Mevsimsel olarak beklediğimiz bir şeydi bu. Ama tabii ki covidle birlikte karışıyor. Bu nedenle biraz daha dikkat etmemiz gereken bir mevsimdeyiz. Ortalama 400 hasta geliyor. Çocuğunuzu en ufak bir burun akıntısı, öksürük, ateş, hafif ateş de olsa lütfen okula göndermeyin. Çünkü bu çok hızlı bir grip yayılımına sebep oluyor. Ve bu nedenle de salgının bitmesinin önündeki en büyük engel bu toplu alanlar. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Çünkü biz çocuğumuzu gönderirsek yarın bir gün hasta bir çocukta sizin sağlıklı çocuğunuzu hasta edecektir. Bunu unutmayın bu bilinci artık oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Nurhan İçmez

Yerel Haberler

Antalya'da yaşanan fırtına seraları etkiledi, patlıcan 20 lira oldu

Giriş:04 Ocak 2022 13:38

Antalya'da yaşanan fırtına seraları etkiledi, patlıcan 20 lira oldu

 Büyük oku

 

AAA

Geçtiğimiz hafta Antalya'da etkili olan fırtına sera ürünlerinin fiyatlarına yansıdı. Kışın serada yetişen patlıcan pazarda 20 liradan satılıyor.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla fiyatı en çok artan ürün patlıcan olurken, fiyatı en çok azalan ürün ise karnabahar oldu. Semt pazarlarında patlıcan 20 liradan, karnabahar ise 6 liradan satılıyor. Pazarcılar, patlıcan fiyatlarının yüksek olmasını geçtiğimiz hafta Antalya'da yaşanan fırtınadan kaynaklı olduğunu belirtiyor, karnabahar fiyatlarının da mevsiminde yetiştiğinden dolayı ucuz olduğunu söylüyorlar.

"Antalya'da gerçekleşen fırtınadan dolayı patlıcan fiyatları arttı"

Patlıcanın yazın yetiştiğini söyleyen pazarcı Akif Erişkin, “Patlıcan kış mevsiminde serada yetişiyor. Bundan dolayı patlıcan biraz pahalı, şu anda 20 liradan satılıyor. Sel veya yağmur olduğunda fiyatlarda etkileniyor. Geçen hafta Antalya'da gerçekleşen fırtınadan dolayı da patlıcan fiyatları arttı, geçen ay 15 liradan satılıyordu. Karnabahar ise kış mevsiminde yetişiyor, bol miktarda bulunuyor. Şu anda fiyatı 6 lira” dedi.

"Patlıcan 20 liradan satılıyor"

Patlıcanın kışın yetişmediği için fiyatlarına yansıdığını belirten pazarcı Fevzi Taka, "Antalya'da yaşanan fırtına patlıcan fiyatlarını etkiledi. Şu anda patlıcan 20 liradan satılıyor. Karnabahar da mevsimi olduğu için ucuz. Şu anda 6 liradan satılıyor” ifadelerini kullandı.

"Sonbahar ve kışın ürünler daha pahalı oluyor"

Tek seranın Antalya'da bulunduğunu söyleyen pazarcı Erhan Cıdacı, “Hava şartlarından dolayı patlıcan serada yetişiyor. Antalya'dan yazın çok fazla ürün geliyor ancak kışın çok fazla araç gelemediği için ürünler azalıyor. Genelde sonbahar ve kış aylarında ürünler pahalıdır. Şu anda patlıcan 20 liradan satılıyor" diye konuştu. Kaynak İHA