GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2021 13:16   Güncelleme : 14-10-2021 13:16

Başkan Torunoğlu, sosyal medyadaki paylaşıma açıklamalarda bulundu

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu,  sosyal medyada eski İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalardan dolayı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Torunoğlu, sosyal medyadaki paylaşıma açıklamalarda bulundu

Havva Ulu/

Açıklamasında şu ifadeleri kullanan Başkan Torunoğlu, “Şerefle Bitirilmesi Gereken en ağır görev “HAYATTIR”

Sayın Basın Mensupları, Basın toplantımıza hoş geldiniz şeref verdiniz.

Sayın Arkadaş Emekli eski İlçe Tarım Müdürümüz bazı açıklamalar yaparak mesnetsiz ve bilgisiz açıklamalarda bulunmuştur. Kendisi eski müdürlük yaptığı İlçe Tarım Müdürlüğünde herhalde böyle idare etmiş gibi, ama Türkiye deki Ticaret ve Sanayi Odaları 5174 sayılı kanunla yönetilen tamamen otomatik olarak kontrol edilen bir kurumdur. Ayrıca Ben ki Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığından hariç olarak TOBB’ninde Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği ile Türkiye-KKTC Ticaret Formu Türkiye Kanadı Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Ben ki Oda mevzuatına hakim kanun tüzüklerini bilen bir kişiyim. Ayrıca 1992-2000 yıllarında TOBB dilekleri inceleme komisyonu yapmış ve 8 adet yayınlanmış rapor kitapçığım da bulunmaktadır. Ayrıca Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kardeş Odayız ve Kardeşlik Protokolü de ektedir.

Sayın Sarıoğlu şunu bilesin ki ben ve Meclis Başkanım , Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerim hakları olan toplantı huzur haklarını almadıkları gibi Odaya bırakıyorlardır.

Ayrıca hesaplarımız TOBB Tobbnet sisteminden otomatik olarak takip edilmektedir. Kimse keyfi harcama yapamaz.

Sayın Sarıoğlu Ayrıca Odamız Akredite Odadır ve iki yılda bir inceleme yapılmakta hepsinde de Akreditifliğimiz devam etmektedir.

Sayın Sarıoğlu siz ki KKTC’ye Odanın parasıyla gidildiğini iddia ediyorsunuz. Ben ve arkadaşlarım Oda parasıyla değil kendi paralarıyla gittiler. Son KKTC ziyareti ile ilgili Odamız Yönetim kurulunun 24/09/2021 tarih 195 sayılı kararının ikinci maddesinde karar açık ve net olarak bu şekilde gidileceği net olarak yazılmıştır.

Ayrıca bu karar Oda Meclisinin 27/09/2021 tarih 94 sayılı kararı ile tescil edildi. Uçak gidiş ve geliş biletleri ve otel ücretleri katılımcıların parasıyla Adana Royal Turdan Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz’ın kartıyla alınmıştır.

Sayın Sarıoğlu Müdürlük yapmışsınız ama mevzuata hakim değilsiniz.

Biliniz ki ; Oda yönetimi 5174 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinde açık ve net bir şekilde belirtildiği gibi harcama yetkisi bütçede karşılığı bulunması kaydıyla Yönetim Kuruluna aittir.

Ama seyahatle ile ilgili Bütçe de ödenek olmasına rağmen ne bu KKTC ziyaretinde ne de bundan önceki ziyarette bedelini Oda ödememiştir. Katılımcıların kendileri ödemiştir.

Sayın Sarıoğlu ne için gidildiğini ve ne anlaşmalar yapıldığını ne konuşulduğunu soruyorsunuz, şimdi basın mensuplarına dağıttığım KKTC Cumhurbaşkanı Sn Ersin Tatar’ın, Maliye Bakanı Sn, Dursun Oğuz’un, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn, Erhan Arıklı’nın , Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sn, Nazım Çavuşoğlu’nun ,

KKTC basınına yaptığı açıklamaları okuyun da bilgi ve kültürünüz artsın. Ayrıca TOBB’de müracaat edip Bütçeden böyle harcama yetkimizin olup olmadığını bizim kendi paramızla gitmemizin ne kadar doğru olduğunu öğrenirsiniz.

Bizler keyfimizle Oda yönetmiyoruz. Amacımız Anamur ve Bozyazı’ya hizmet etmektir. Bize bu konulardaki projelerimiz Anamur iskelesinin yapımında, Anamur Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yapım projelerinin gerçekleşmesinde desteği için Sayın Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ve Odamızın modernleşmesi , Anamur ile ilgili projelere desteğinden dolayı TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ve şükranlarımı arz ederim.

Sayın Sarıoğlu, ne ben nede arkadaşlarım Odanın bir kuruşuna tenezzül etmedik, her türlü harcama ve idari kararlar hem mevzuata hem de TOBB’den görüş alarak yapıyoruz. Bu konuları bize inanmıyorsan TOBB’den sorabilirsiniz.

Daha soracağınız bir şeyler varsa onun içinde açıklama yapabilirsiniz.

Ve sorduklarınızla ilgili dokümanlar

1-      Adana Royaltur Acentasının Seyahatle ilgili yazısı

2-      Teftişten sonra Akreditasyon Belgeleri

3-      KKTC Basınında ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanı, Tarım Bakanı, Ekonomi Bakanı ve Maliye Bakanının açıklamaları.

Hepsinin belgeleri mevcuttur.” Dedi.