EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-10-2021 10:52   Güncelleme : 05-10-2021 10:52

Öğretmenler Çevre sorunları için Romanya’da

Erasmus projelerinde oldukça deneyimli olan İlçemiz okullarından aynı zamanda UNESCO ASPNet üyesi Vakıfbank Atatürk Ortaokulu öğretmenleri Romanya’nın Köstence şehrinde Karbon ayak izi eğitimi için ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. 

Öğretmenler Çevre sorunları için Romanya’da

Havva Ulu/

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Romanya Köstence toplantısına proje irtibat kişisi Ayhan Sezdirmez, “Erasmus projelerinde oldukça deneyimli olan İlçemiz okullarından aynı zamanda UNESCO ASPNet üyesi Vakıfbank Atatürk Ortaokulu 27 Eylül -  1 Ekim 2021 tarihleri arasında  Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen 2020-1-RO01-KA229-079786_3 numaralı ‘Together for a Green Future’ isimli Romanya koordinatörlüğünde, Türkiye, İtalya, Sırbistan, Macaristan ve Estonya ortaklığında yürüttükleri projeleri için Romanya’nın Köstence şehrinde Karbon ayakizi eğitimi için ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. 

Projeleri kapsamında; farklı gelir gruplarından 20 aile ile karbonayakizi takibi,  geri dönüşüm, yeniden kullanım ve tasarruf, Su ayak izi, Bütçe yönetimi, Endemik bitkiler ve endemik canlılar üzerine çalışmalar yaparak okul paydaşlarının iklim krizine olan farkındalığını artırmaya çalışacaklar. 

Romanya Köstence toplantısına proje irtibat kişisi Ayhan Sezdirmez, İngilizce Öğretmeni Okan Gültekin ve Türkçe Öğretmeni Hüseyin Cihantimur katılmış olup hareketlilik boyunca ortak ülkeler ile proje üzerine çalışmalar, planlamalar ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Projenin ikinci hareketliliği pandemi şartları müsaade ederse Estonya’nın Rakvere şehrinde öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecektir.” Dedi.