ÇEVRE
Giriş Tarihi : 05-10-2021 08:43   Güncelleme : 05-10-2021 08:43

MERÇED Başkanı Aslan, “Balık Çiftlikleri İstemiyoruz!”

Anamur’da kurulması planlanan balık çiftlikleriyle ilgili dava kapsamında gerçekleştirilen 2. Keşfin ardından Mersin’de bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yaptı.

MERÇED Başkanı Aslan, “Balık Çiftlikleri İstemiyoruz!”

Nuh Akkuş/

MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, sivil toplum kuruluşları adına yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Derneğimiz ile birlikte Mersin Tabip Odası,Mersin Eczacı Odası,Mersin Mimarlar Odası Bozyazı DOKUDER ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Silifke,Aydıncık,Bozyazı ve Anamur sahillerinde kurulması planlanan 20 adet balık çiftliklerinin halkın itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan olumlu Çed raporlarının kararlarının iptali için dava açtık. Aleyhimize sonuçlanan Mahkeme kararlarına yaptığımız itirazları Danıştay lehimize bozmuş olup mahkeme keşfi 27 Eylülde Silifke, Aydıncık ve Bozyazı’da ve 28 Eylülde Anamur’da tekrar yapılmıştır.

Atanan bilirkişilerden Balık çiftliklerinin kurulum planı olan bölgelerinin doğal sit, arkeolojik sit ve korunan alanlar bakımından ayrıca bölgenin rüzgar yönü ve akıntı hızı, derinlik ve kıyıya uzaklığı bakımından incelenmesini,

Çed raporlarında yazılan Balık çiftliklerinden kaynaklanan ve doğrudan denizel ekosisteme bırakılan yenmemiş balık yemleri, balık dışkıları, idrar, mukus ve ölü balıklarının kirlilik yaratacağını ve bu kirliliğin denizin ekosistemini bozacağını ve çeşitli çevresel sorunlara neden olacağının araştırılmasını

Balık çiftlikleri olarak belirlenen bölgelerinin Akdeniz foklarının, Caretta Carettaların ve deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının ve Turizm bölgelerinin olduğunu Balık çiftliklerinin üretim yöntemi ve teknolojisinin denizde yaratacağı kirlilik ve bu kirliliğin ekosisteme vereceği zararlarının araştırılmasını ve Balık çiftliklerinin bölgede bütünsel olarak kümülatif etki yönünden ve çevre ve insan sağlığına vereceği zararlar bakımından ve Balık çiftliklerinde kullanılan GDO’lu yemin içeriğinin insan sağlığına vereceği zararların araştırılmasını talep ettik.

Balık Çiftlikleri Bölgemizde Turizmi ve insan sağlığını olumsuz etkileyecektir. Anamur, Aydıncık,Bozyazı ve Silifke’de kurulum planı yapılan Balık Çiftliklerinin bölgemize zararlar vereceği açıktır.

Onaylanan Çed Raporları, Çed kanunu ve yönetmeliklerine, ayrıca Ülkemizin taraf olduğu Uluslararası Bern, Barselona ve CITES Sözleşmelerine ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliğine (IUCN) aykırıdır.

Bilirkişi heyetinden doğadan ve insan yaşam hakkı yönünde kararlar vermesini bekliyoruz. Yaşam alanlarımızı korumak için Balık Çiftliklerine karşı herkesin mücadele etmesini bekliyoruz.”