SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-09-2021 08:29   Güncelleme : 07-09-2021 08:29

Dr. Adil, “İntiharlar Önlenebilir”

Anamur İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cem Adil, Dünya İntihar Önleme Günü kapsamında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklamalarda bulundu.

Dr. Adil, “İntiharlar Önlenebilir”

Havva Ulu/

Dr. Cem Adil, “Dünya İntiharı Önleme Günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olup intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir. Dünya İntiharı Önleme Gününün 2021 yılındaki teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği tarafından “Harekete Geç Umut Ol “olarak belirlenmiştir.

“İntihar Önlenebilir”

Dünya’da her yıl ortalama 800.000 kişi intihar sonucu hayatını kaybetmekte,bu dünya çapında her 40 saniyede bir 1 kişinin intihar ettiği anlamına geliyor.Her 3 saniyede 1 intihar girişimi olduğu düşünülmekte.

İntihar önlenebilir.Şu belirtilere dikkat ediniz;

Yetişkinlerde; Her gün, günün çoğunda kendinizi üzgün hissediyorsanız, Genel aktivitelere ilgiyi kaybetmişseniz, Kilo kaybetmek veya kilo  almada sorun yaşıyorsanız, Çok fazla veya çok az uyuyorsanız, Her zaman kendinizi huzursuz,mutsuz hissediyorsanız, Konsantre olmakta,karar vermekte ve olayları hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, Sürekli intihar ve ölüm düşüncesine sahipseniz, Kendinden nefret etme,suçluluk duygusu,değersizlik ve utanç hissiniz var bunu yoğun yaşıyorsanız,

Çocuk ve Ergenlerde; Çabuk sinirleniyor, Uyku ve iştah değişikliği varsa, Sosyal İlişkileri azalmışsa, Öfke patlamaları yaşıyorsa, Kendini değersiz görmeye başlamışsa, Madde kullanımı varsa, Okul başarısında azalma gözleniyorsa, Riskli davranışlar sergiliyorsa, Ayrılma kaygısı taşıyorsa

O yada siz hekime danışma konusunda cesaretli olun ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.” Dedi.