SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-08-2021 08:16   Güncelleme : 19-08-2021 08:16

Anamur’da Günlük Vaka 100’ü Geçti

Yaptığımız araştırmada edindiğimiz bilgiye göre, Coronavirus vaka sayısı, alınan önlemlere rağmen Türkiye genelinde olduğu gibi Anamur’da da son günlerde hızla artmaya başladı.

Anamur’da Günlük Vaka 100’ü Geçti

Haber Merkezi/

Anamur’da covid-19 testi pozitif çıkanların sayısı gün geçtikçe artarken, ilçede vaka sayısının 5000 bini geçtiği günlük vakanın ise 100 ‘ün üzerinde olduğu Virüsün Delta varyantı olarak ilçede kol gezdiği öğrenildi.

Coronavirüs testi pozitif çıkan kişi sayısısının günlük 100 ‘ün üzerinde olması toplamda 5000 vakanın olduğu Covid-19 testlerinde günlük artışın devam etmesi ilçede tedirginliğe neden oluyor.

Virüs nedeniyle ilçede yaşamını yitiren vatandaşların da olduğu bilgisi alınırken, şuana kadar toplamda 100 kişide delta varyantı virüsüne rastlandı. Yaşamını bu hasatalıktan dolayı kaybedenlerin sayısınında günden güne artması korkutuyor.

Anamur Devlet Hastanesi’nde oluşturulan özel bölümde testler yapılırken, günlük ortalama vaka sayısın 100 ve üzerinde çıkması üzüntü veriyor.

Bu hızlı artışla birlikte testleri yapılan hastaların bir çoğu Mersin’e sevk edildiği, burada da yaşamını yitirenlerin sayısının arttığı da dikkatlerden kaçmıyor. Durumu iyi olan hastaların da evlerinde tedavileri devam ediyor.

İki ay öncede ilçede sıfır olan vakanın birden artmasının ve bunun bazılarında ölümle sonuçlanması dikkat çekiyor. Aktif vakalar la temaslı olduğu tespit edilen kişiler evlerinde izole edilirken Virüsle mücadele kapsamında Anamur Devlet Hastanesinde yatan hasta sayısında artış gözleniyor. İlçede Virüsün başladığı günden bu güne kadar yoğun bir mücadele içinde olan gece gündüz çalışarak hastalarla ilgilenen Anamur İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı 9 filyasyon ekibi hastalara yetişmek için büyük çaba harcıyor. Öte yandan günden güne iyice artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle çalışmalarına daha da hız katan filyasyon ekipleri ilçede olduğu gibi köy mahalle yaylalara kadar giderek aşı ve kontrol çalışmaların ı devam ettiriyor. Yetkililerin bu güne kadar virüsün çıktığı ilk günden itibaren halka yaptıkları duyuruları yenilerken Öncelikle aşılarını mutlaka yaptırmaları gerektiğinin altını çizerek , maske,mesafe ,hijyen kurallarına uymalarını durumun gittikçe kötüye gittiğini Anamur halkının da bu konuda duyarlı olmalarını kurallara rivayet etmedikleri taktirde üzücü sonuçlar doğuracağının altını çiziyorlar.