Advert

Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor

Anamur’da hizmet veren Özel Anamed Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Neşet Demir, ameliyatsız kilolardan kurtulabilmenin yollarından olan “Mide Balonu” uygulamasını anlattı.

Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor
Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor Muhabir
Bu içerik 454 kez okundu.

HABER MERKEZİ/
Normalden fazla aşırı yağ depolanması ile kendini gösteren obezite, farklı derecelerde olabilmekte ve tedavi süreçleri buna göre planlanmaktadır diyen Uzmanı Op. Dr. Uğur Neşet Demir; “Obezite çağımızın en önemli hastalıklarının başında gelmektedir. Düzensiz ve hızlı yaşam koşulları, dengesiz ve kalorili beslenme, yüksek kalorili tatlı ve kızarmış hazır gıdaların yoğun tüketimi ile hareketsiz bir gündelik hayatımız olduğunu düşündüğümüzde, bunun şaşılacak bir durum olmadığını kolayca anlayabiliriz” dedi. 
Op. Dr. Demir, “Tek başına diyetlerle başarılı kilo kaybı elde edemeyen birçok hasta, aynı zamanda obezite cerrahisi için de uygun olmayabilir. İşte bu hasta grubu için özellikle, Mide Balonu Tedavisi çok etkili olabilmekte ve etkin kilo kaybının elde edilmesinde başarılı olabilmektedir. Mide Balonu kesinlikle bir ameliyat değildir. Bununla birlikte çok kısa bir anestezi ile uygulanan 10 dakikalık bir endoskopik işlemdir” şeklinde konuştu. 
Endoskopi işlemine kısaca değinen Op. Dr. Demir; “Ucunda kamera olan ve kıvrılabilen (flexible) bir tıbbı boru ile ağız yolundan girilerek yemek borusu, mide ve ince barsakların izlenmesine olanak veren basit ama kullanışlı bir inceleme yöntemidir. Endoskopi işlemi kesinlikle bir ameliyat değildir. Hafif bir sakinleştirci ile 4-6 dakikada tamamlanan bir görüntülemedir. Bu şekilde tüm mide ve yemek borusu hastalıkları teşhiş ve tedavi edilir. Mide Balonu uygulaması da tamamen endoskopik yolla uygulanan bir ameliyatsız zayıflama yöntemidir” dedi.
 Sözlerine Mide Balonu uygulamasını anlatarak devam eden Op. Dr. Demir, “Mide Balonu yapılacağı zaman, Mide Balonu uygulanacak kişinin işlem öncesi 8 saatlik açlık ile gelmesi gerekir. Basitçe anlatırsak, sabah 08:00’de işlem yapılacaksa, bir önceki gün normal beslenilir. Gece 24:00’den itibaren hiçbir şey yenmeden, ertesi sabah aç karına hastaneye gelinir. İşlem hazırlığı bir damar yolu hazırlanmasından ibarettir. Damar içine verilen sakinleştiriciler ile hasta uyutulur. Hasta hiçbir şekilde hissetmeyecek ve işlemi hatırlamayacak şekilde, mideye ilerlenir ve Mide Balonu yerleştirilmesine engel bir durum yoksa, Mide Balonu sönük halde hastanın midesine ilerletilir. Endoskopik kayıt altında, hava ile yada genelde tercih edildiği üzere mavi boyalı serum ile 450-500 cc hacime kadar şişirilerek işlem tamamlanır. Bu işlemlerin hepsi 10 dakika içinde tamamlanır ve hasta uyandırılarak dinlenme odasında kısa süre izlenir” diye konuştu. 
Kimler Mide Balonu olabilir sorusuna da cevap veren Op. Dr. Demir, “Kilo sorunu olan ve kendi çabalarıyla  yada uzman diyetisyen arkadaşlarımızın yardımlarıyla yeterli kilo kaybı elde edemeyen herkes Mide Balonu  olabilir. Mide Balonu için bir kilo sınırlaması yoktur. Vücut Kitle İndeksi 25 kg/m2 üzerinde olan fazla kilolu yada 30 kg/m2 üzerinde olan obezite hastalarında uygulanabilir” dedi.
Mide balonunun en risksiz zayıflama yöntemi olduğuna işaret eden Op. Dr. Demir; “Uzun anestezi gerektirmez. 10 dakikada rahatlıkla tamamlanır. İşlemden yarım saat sonra hastaneden ayrılabilinir. Hemen işbaşı yapılabilinir. Tamamen geri döndürülebilinir. Ama elbette Mide Balonu’na ait bir takım riskler de mevcuttur. En önemli risk, yeterli kilo kaybının olamaması riskidir. Diğer bir önemli husus, Mide Balonu’nun mide tarafından kabul edilmemesi ve bu nedenle yaşanan ağrılar, bulantı ve kusmalar olarak düşünülebilinir. İlk 1-2 günde çoğunlukla bu sıkıntılar tamamen düzelir ve hastalar Mide Balonu ile çok güzel bir sürece başlarlar. Ancak kusmaların sebat etmesi ve zorlanma durumunda, yine endoskopi yoluyla Mide Balonu’nun beklenenden erken çıkartılması gerekebilir” diye konuştu. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozyazı’da Kur’an Kursu yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı’da Kur’an Kursu yıl sonu etkinliği düzenlendi
Başkan Seçer, şehit ve gazi aileleriyle iftarda buluştu
Başkan Seçer, şehit ve gazi aileleriyle iftarda buluştu