Advert

Spor yaparken bilinçli olunması gerekiyor!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, sağlık için spor yapanların karşı karşıya bulunduğu risklere karşı bilinçli hareket etmeleri uyarısında bulundu.

Spor yaparken bilinçli olunması gerekiyor!
Spor yaparken bilinçli olunması gerekiyor! Muhabir
Bu içerik 111 kez okundu.

Amatörce yapılan sağlık için spor faaliyetlerinin gerekli ısınma hareketleri yapılmadığı takdirde vücutta ciddi yaralanmalara yol açacağı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, en çok halı saha ve fitnes salonlarında ki yaralanmalara dikkat çekti. 
Uzmanlar, her yaşta spor yapan insan sayısının hızla artması nedeniyle diz bağ yaralanmaları ve boyun bölgesinde ki yaralanmaların giderek arttığına dikkat çekerek sportif faaliyet yapanlara uyarılarda bulundu. 
Koçkara açıklamasında; “Biz hastanelerde ortopedi hekimleri olarak spor yaralanmalarını çok sık görmekteyiz. Çok fazla amatörce yapılan halı sahada ki futbol faaliyetinde çok fazla sakatlanma vakası görüyoruz. Bazen büyük problemler meydana geldiği hatta ameliyatla sonuçlanan vakalar görüyoruz. 
Halı sahalarda yapılan sportif faaliyetler sonrasında       en çok gördüğümüz problemler ayak bileği ve diz yaralanmaları. Ayak bileğinde dış yan bağları yaralanmaları en çok gördüğümüz sakatlanmalar.  Diz yaralanmalarında menüsküs ve ön çapraz bağ yaralanmaları oldukça sıkıntılı olup tedavisi çoğu zaman ameliyata duyulan yaralanmalardır. Uygun egzersiz hareketleriyle bu yaralanmaların önüne geçebiliriz sportif faaliyetlerimiz yaparken. 
Sportif faaliyete başlamadan önce en az 15 dakika eklemleri ve kaslarımızı ısındırarak esnetmeliyiz. Bunun dışında varsa başka bir sağlık sorunu bunların önlemini alarak spor faaliyetlerimizi yapmalıyız.

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç  sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi