ÇEVRE
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:41   Güncelleme : 15-06-2021 15:17

Anamurluların Mermer Ocakları İle Başları Dertte

Anamur’un Anıtlı Mahallesi’ne kurulması planlanan mermer ocağının tepkiler üzerine iptal edilerek yer olarak komşu köy Çamlıpınar’ın seçilmesi kafaları karıştırdı. Antalya Kepezler Mermer Ltd. Şti tarafından 96,61 haktarlık alanda açılması planlanan mermer ocağı için ÇED süreci başlatılırken bölgedeki 5 mahalle muhtarı ve köy sakinleri cumartesi günü bir Anıtlı Köy Meydanı’nda yapacakları toplantı ile yok haritası belirleyecek. Mahalleli mermer ocağı için mahkemeye başvurmayı planlıyor.

Anamurluların Mermer Ocakları İle  Başları Dertte

Haber merkezi/

Anamurluların başı mermer ocağı derdinden bir türlü kurtulmuyor. Bölgenin başı bu defa ilçeye 50 kilometre uzaklıktaki Çamlıpınar Mahallesi’ne kurulması planlanan mermer ocağı ile sıkıntılı. Antalya Kepezler Mermer Ltd. Şti tarafından kurulması planlanan mermer ocağı için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı. ÇED sürecine ilişken dosya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre 96,61 hektarlık ruhsat sahasının 23,75 hektarlık kısmında yılda 52 bin ton parça ve blok mermer çıkarılması planlanıyor. Yüzde 40 olacağı öngörülen ocak verimi nedeniyle bu üretimin yılda 20 bin 800 tonu blok mermer ve 31 bin 200 tonunun ise pasa malzemesi olacağı belirtiliyor.

Antalya Kepezler Mermer Akaryakıt Maden Tarım İnş. Tic. Paz. ve San. Ltd. Şti. tarafından Çamlıpınar Mahallesi sınırları içinde açılıp işletilmesi planlanan mermer sahasında tel kesme yöntemi ile maden çıkarımı yapılacak. Üretim, açık işletme olarak basamaklarla yapılacak.

Projeye konu sahanın devlet ormanı olduğunu ifade edilirken 3. şahıslarla mülkiyet ihtilafının olmadığı bilgisi yer aldı.

Üretilen blok mermerlerin iç ve dış piyasada değerlendirileceği belirtilirken çıkarılacak mermerin iyi kalitede olması nedeniyle kâr getirisi yüksek bir yatırım olacağı tahmin edildiği vurgulandı.

Mermer Kullanımı Turistlerin Doğal Ortamda Tatil Tercihlerine Katkıda Bulunacakmış!

ÇED raporunda mermer kullanımının turistlerin doğal ortamda tatil tercihlerine katkıda bulunacağı yönünde tuhaf bir bilginin yer alması dikkat çekti. Ülkenin turizm potansiyelinin anlaşılmasıyla birlikte turizm yörelerindeki turizm amaçlı otel, motel, site ve tatil köyleri gibi yatırımlarda doğal mermer kullanımı son yıllarda büyük artışlar gösterdiği görüşü bulunun raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bu gibi yatırımlarda doğal mermer kullanımı ile daha estetik bir görünüm verilmekle beraber turistlerin daha doğal ortamda tatil tercihlerine katkıda bulunulmaktadır. Turizm ülkesi olan ülkemizin bu yörelerinde doğal mermer kullanılmasına önem verilmelidir. Bu yörelerde hem doğallığı hem de modern yaşam tarzını ve çevreciliği doğal estetiklik ile birleştirerek harikulade projelerin geliştirilmesi turizme kesinlikle katkı sağlayacağı düşünülmelidir.”

Muhtarlar Tepkili: “Gerekirse Hukuki Süreç Başlatacağız”

Daha önce Anıtlı Mahallesi’ne kurulması planlanan mermer ocağının tepkileri üzerine iptal edilerek bu defa yer olarak Çamlıpıhar Mahalle sınırlarının seçilmesine bölgede bulunan 5 muhtar tepkili. Muhtarlar 19 Haziran Cumartesi günü köy sakinleri ve çevre avukatları ile birlikte bir araya gelerek yol haritası belirleyecek.

“Buraya Mermer Ocağı Yapılması Saçmalıktır”

Anıtlı Mahalle Muhtarı Sunay Aslan, açılması planlanan mermer ocağının kendi köylerine olduğu gibi bölge köylere de büyük zararı olacağını söyledi. Mermer ocağının Çamlıpınar sınırları içine yapılacağını hatırlatan Aslan, “Daha önce bu mermer ocağı bizim köyümüz sınırları içine yapılacaktı sonra komşu köyümüzü bulmuşlar. Köyümüze baraj yapım projesi var. Baraj projesinin çalışmaları tamamlandı ve şu anda ihale aşamasında. Söz konusu mermer ocağı barajın hemen üstündeki bir alana yapılacak. Doğu tarafına yapılacak. Bu alana mermer ocağı yapılması saçmalıktır. Mermer ocağının kalıntıları baraja akacak. Bu baraj sulamada kullanılacak ancak kaynağından mahalleli içme suyu da alıyor. Ne kadar zararı olacağını siz hesap edin. Mermer kalıntılarının yazın tozu, kışın yağmur yağdığı zaman sel atıkları baraja akacak. Burası tarım bölgesidir. Bütün meyvelerin, sebzelerin çiçeğine zarar verecek. Bu mermer ocağının bütün bölgeye zararı olacak. Bunun kalıntısı Anıtlı’da denize dökülecek. Biz buna itiraz ediyoruz. Biz bölgedeki muhtar arkadaşlarımızla avukatlara vekalet vereceğiz. Yapımda ısrar edilmesi durumunda dava açacağız” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle Mermer Ocağı İstemiyoruz”

Çamlıpınar Mahalle Muhtarı Ömer Alataş da köy sınırları içine yapılacak mermer ocağının sadece köylerine değil bütün bölgeye zararı olacağını söyledi. Geçilen yollardaki asfaltın bile etkileneceğini anlatan Alataş,” Bizim köyün yanında Sarıdana, Çataloluk, Orhana, Çataloluk, Lale, Kaledran’a kadar bütün bölge etkilenecek. Bölgede su kaynaklarımız var. Çoban evimiz, çobanlarımız var. Çiftçimiz var. Bu mermer ocağı Anıtlı’ya yapılacak sulama barajına zarar verecek. Bizim bölgemizde muz, avakado yetişiyor. Bu ürünlerimiz zarar görecek. Biz kesinlik burayA mermer ocağı istemiyoruz. Daha önce Anıtlı mahallesi ile bizim köy sınırına bir mermer ocağı yapılacaktı tepkiler üzerine onu iptal ettiler. Şu anda bizim köy sınırımıza almışlar. Buna da bir tamam demiyoruz. ÇED süreci başlatılmış. Önümüzdeki günlerde bir toplantı yaparak tepkilerimizi dile getireceğiz. Kaledran, Lale, Teniste, Sarıdana, Çataloluk muhtarları olarak toplanıp tepkimizi göstereceğiz. Orada bir yol haritası belirleyeceğiz. Gerekirse mahkeme süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı.