ANAMUR
Giriş Tarihi : 08-06-2021 10:43   Güncelleme : 08-06-2021 10:43

Ovabaşı ve Korucuk Köylülerinden Mersin Valiliği’ne tepki

Anamur’un Korucuk Köyü’nde açılması planlanan ilk mermer ocağına karşı MERÇED ile iki köy muhtarının açtığı ve Mersin 2. Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın Mersin Valiliği ile mermer ocağı işletecek firma tarafından temyiz edilmesi üzerine Mersin Valiliği'ne tepki gösteren köylüler, "Yasalara uygun olarak, halkın ve doğanın lehine verilen kararı, Valilik olarak siz hangi gerekçeden yola çıkarak temyiz ettiniz? Mahkeme kararı ile birlikte mermer ocağı firmasının değil de artık halkın yanında durmanız gerekirken, neden hala durmuyorsunuz?” diye sordu.

Ovabaşı ve Korucuk Köylülerinden Mersin Valiliği’ne tepki

Haber Merkezi/

Korucuk Köyü’nde açılması planlanan ilk mermer ocağına karşı Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile iki köy muhtarının açtığı ve Mersin 2. Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın Mersin Valiliği ile mermer ocağı işletecek firma tarafından temyiz edilmesi üzerine, avukatlar ile MERÇED Anamur Temsilciliği üyelerince, köy halkına ve muhtarlara hukuki sürece dair bilgilendirme yapıldı. Yapılan toplantı sonrasında, Korucuk Köyü muhtarı Halit Şimşek ile Ovabaşı Köyü Muhtarı Gani İmdat’ın mermer ocaklarına karşı hukuki ve demokratik mücadeleye devam çağrısına köy halkı da destek verdi.

“Şirketin Değil, Halkın Yanında Olun”

“Köyümüzü, ormanımızı, suyumuzu, tarımımızı mermercilere yok ettirmeyeceğiz” diyerek, Korucuk Köyü’nde açılması planlanan diğer mermer ocaklarına karşı da hukuki mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi konusunda karar alınan toplantıda halk, Mersin Valiliği’ne şu soruyu sordu: “ Hadi mermer ocağı işletecek firma para kazanma hırsıyla kararı temyiz etti. Yasalara uygun olarak, halkın ve doğanın lehine verilen kararı, Valilik olarak siz hangi gerekçeden yola çıkarak temyiz ettiniz? Mahkeme kararı ile birlikte mermer ocağı firmasının değil de artık halkın yanında durmanız gerekirken, neden hala durmuyorsunuz?” Toplantı sonunda tüm katılımcılar, Mersin Valiliği’ne temyiz dilekçesini geri çekerek, halkın yanına dönme çağrısında bulundular.