ANAMUR
Giriş Tarihi : 05-05-2021 10:19   Güncelleme : 05-05-2021 10:19

Başkan Gümüş’ten üreticiler marketlerin eline bırakılmasın çağrısı

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Korona virüs nedeniyle 17 günlük tam kapanmanın çiftçiyi olumsuz şekilde etkilediğini acil çözüm istedi.

Başkan Gümüş’ten üreticiler marketlerin eline bırakılmasın çağrısı

Havva Ulu/

Yapmış olduğu basın açıklamasıyla çözüm isteyen Başkan Gümüş, “ Korona virüs nedeniyle 17 günlük kapanma çiftçiyi olumsuz şekilde vurdu.

Üretim bölgelerinde; Üreticilerin ürettiği ürünlerin, tüketim merkezlerinde bulunan semt pazarlarının kapalı olmasından dolayı ürün sevkiyatı yapılamıyor. Üreticiler, hafif ifadeyle ciddi derecede perişan ve sıkıntı yaşıyorlar.! Pandemi sebebiyle tam kapanma olmadan önce üreticilerin salatalık için satış fiyatı 1.5₺ iken şu anda 0.10 kuruş. Ürünleri, dalından toplatmak bile işçinin yevmiye ücretini karşılayamıyor.! Bütün örtü altı ürünlerinde durum bu şekilde. Üretici ürününü artık toplamamayı yada toplanan ürünler satmadan dökmeyi düşünüyor ve çöpe döküyor.

Semt pazarları acilen kontrollü bir şekilde açılması lazım. Bu şekilde iki haftalık süreç tamamlanırsa üretici telafisi mümkün olmayan bir sıkıntıya düşeceği kesin.

Kapalı alan olan marketler açık ne yazıkki açık alan olan semt pazarları kapalı . Alım gücü olmayan tüketici çok pahalı olan marketlere yönlendiriliyor.

Bu şartlarda tam kapanmadan dolayı çiftçinin muaf olmasının hiç bir önemi yok. Çünkü çiftçi; ürettiği ürünü satamıyor.

Bu nedir Allah aşkına yeter artık.! lafın bırakılıp icraate geçilmesi gerekir. Çalışmayı prensip edinmiş çiftçi şunu net bilir. "bedava peynir fare kapanında olur" çiftçi hayatını bilek gücü ve yürek koyarak öğrenir. bunları bilen çiftçiye kimse çiftçinin karnını lafıyla doyurmaya kalkmasın.! Pasif degil, Aktif olsun. Köstek değil, Rehber olsun!

Konuyla ilgili mağduriyeti Bölge Milletvekillerimize TBMM de bulunan 26 tarım komisyonu üyelerimize Ziraat Odaları Genel merkezimize ve ilgili bakanlıklarımıza konunun önemi ve aciliyeti iletilerek gerekli tedbirlerin alınması talebimiz iletilmiştir.” Dedi.