ANAMUR
Giriş Tarihi : 04-05-2021 08:57   Güncelleme : 04-05-2021 08:57

Başkan Türkay Muz Üreticilerine Seslendi

Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Feyzi Türkay, Covid-19 salgınına karşı 17 günlük tam kapanma kararı ile birlikte bir basın açıklamasında bulunarak üreticilerine seslendi.

Başkan Türkay Muz Üreticilerine Seslendi

Mevlana Mermi/

Başkan Türkay açıklamasında; "Değerli Muz Üreticilerimiz, Ülkemizde giderek artış gösteren ve hepimizin hayatında unutulmaz yaralar bırakan Covid-19 salgınına karşı devletimiz tarafından alınan 17 günlük tam kapanma kararı tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünü de olumsuz etkilemiştir.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle pazar yerlerinin kapalı olması ve insanların normal zamanlara göre daha az alışveriş yapması özellikle raf ömrü, depolama ve dayanma süresi kısa olan muz gibi tarımsal ürünlerin pazarlanmasını kısmi de olsa zorlaştırmaktadır.

Bu süreçte yapılması gereken itidalli davranmak ve seralarımızdaki ürünleri bekletebildiğimiz kadar bekletmektir.

Değerli üreticilerimiz,

Yaşanan bu tam kapanma sürecinde, mağduriyet yaşamamak, elimizdeki ürünlerin değerini düşürmemek adına, sokağa çıkma yasağını, alışverişin en aza indirildiğini ve pazar yerlerinin kapalı olduğunu da göz önüne alarak biran önce muz kesimi yaptırmak yerine, seralarımızı açık bırakarak hasat süresini uzatmalı, muzların çabuk doldurmasını yada sıcak giden havalar nedeniyle dallarda sararmalar meydana gelmesini engellemeliyiz.

Muz piyasasında oluşacak bir yığılma hem üretici olarak bizleri, hem de ürünlerimizin bütün Türkiye'ye nakliyatını ve pazarlamasını yapan firmaları zora sokacak, ilerleyen süreçte bütün piyasayı etkileyebilecek durumlar ortaya çıkaracaktır.

Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak, bütün üreticilerimizi sükunete davet ediyor, piyasa koşullarını da göz önüne alarak muz kesimlerini zamana yaymalarını tavsiye ediyoruz.

Bütün üreticilerimize sağlıklı ve bereketli günler diliyoruz." dedi.