ANAMUR
Giriş Tarihi : 22-04-2021 14:05   Güncelleme : 22-04-2021 14:05

Anamur’da Sahlep Üretimine Talep Artıyor

Mevlana Mermi/ Burdur’da meşhur olan Sahlep üretimi Anamur’da da üretimi gerçekleştiriliyor. Muz, Avokado, Kamkuat’tan sonra alternatif tarım olarak değerlendirilen Sahlep’in ilk hasadı Nisan sonunda başlayacak. Üretici Safiye Hanım Anamur Kaymakamı Aydın Memük’e, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve ekibine Sahlep ile ilgili bilgiler verdi.

Anamur’da Sahlep Üretimine Talep Artıyor

100 metrekarelik bir alanda oluşturduğu ekim yerinde üretime geçen Safiye Hanım çocukluğundan gelen bir heyecan ile Sahlep üretimi denemesine başladığını belirterek “Küçükken keçi sütü ile sahlep karıştırıp bizlere içirirlerdi. Tarih öğretmenliğinden mezunum ama atanamadığım için geçimimi sağlamak ve küçüklükten gelen bir heyecan ile denemeler başladım. Denememiz olumlu sonuçlar verdi. Anamur’da yetişmez dense de gerekli koşulları sağladık ve şu an üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Tohum olarak kilosu 240 TL olan Sahlep hasattan sonra ister toz halinde istenilirse de tohum halinde satılabilmektedir. Toz halinin kilosu 1000 TL ile 2000 TL arasında değişiklik gösteriyor. 1 Dönümlük bir araziden yaklaşık olarak 100 Bin Tl kazanç sağlanabiliyor” dedi.

Sahlepin, Haziran ve Ekim aylarında dikimi gerçekleştirilirken, 1 kilo sahlep hasatta 3 kilo olarak geri verim elde ettiği belirtildi.

Anamur Kaymakamı Memük; “Çiftçiye ve üretime destek her zaman yapılmakta. Özellikle de kadınlarımız bu işlerde daha iyi konuma getirilmeli ve bunun içinde destekler olmakta. Safiye hanım getirisi yüksek bir üretim alanı olan Sahlep ile hem Anamur’da hem de Türkiye’de örnek olabilecek bir tarım işine imzasını attı. Umarız Anamur’da muz, çilek ve avokadodan sonra  Sahlep te alternatif bir geçim kaynağı olur” dedi.

Belediye Başkanı Kılınç; “Bilindiği üzere biz proje olarak “Tohumu Getir, Fideyi Götür ” diyerek avokado üretimine destek veriyoruz. Tarım haftasında da kadınlarımıza bu fidelerden dağıtarak, kadınlarımıza bir geçim kaynağı sunmayı hedefliyoruz. Safiye Hanım sahlep ile birlikte bu işte bir öncü oldu. Çok ciddi kazançlar elde edilen bu üretime biz de belediye olarak desteklerimizi vermek için çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.