Advert

Elektronik fiyat etiketlerinde daha fazla bilgi yer alacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte, elektronik etiketlerde daha fazla bilgi yer alacak. Sensormatic CEO'su İsmail Uzelli; getirilen yeni yönetmeliğe göre, etiketlerde üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı gibi bilgilerin bulunduğunu söyledi.

Elektronik fiyat etiketlerinde daha fazla bilgi yer alacak
Elektronik fiyat etiketlerinde daha fazla bilgi yer alacak Muhabir
Bu içerik 143 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getirildi. Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Yönetmelik gelecek hafta yürürlüğe girecek. 
Yönetmelikle birlikte değişen yeni etiketlerin artık sadece satış fiyatı ve birim fiyatından ibaret olmadığına dikkat çeken Sensormatic CEO'su İsmail Uzelli yaptığı değerlendirmede; getirilen yeni kriterlerin daha fazla bilgi içerdiğini söyledi. 
Yeni yönetmeliğe göre etiketlerde üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, en son yapılan fiyat değişikliği bilgisi, yerli olup olmadığı bilgisi, ithal olması durumunda üretildiği ülkenin ismi gibi bilgilerle birlikte daha fazla değişkenin olduğunun altını çizen Uzelli, "Elektronik fiyat etiketleri çözümünün hem yeni olan hem de gelecekte yapılabilecek yasal düzenlemelere hızlı bir şekilde uyum sağlanmasının kolaylaştıracak. Fiyat etiketlerinin ürünün pazarlanması için önemli bir mecradır. Fiyat etiketlerinde ürün hakkında içerik, kalori gibi bilgilerin verilmesi ile tüketici için daha cazip bir hale gelmesinin sağlanabilecek" dedi. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç  sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi