Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü

Akdeniz'de 15 Eylül’de trol teknelerinin avlanmaya çıkmasıyla birlikte balık tezgahları dolarken, fiyatlarda yarı yarıya düştü. Kilosu 5 liradan başlayan balık fiyatları en fazla 15 liradan satılıyor. Anamur'da balıkçılık yapan kaptan Selahattin Ülker; 'Balığın kilosu 5 liradan başlıyor en yüksek balığımız 15 liradan satılı-yor. Vatandaşlarımız havalar bozulmadan, yağmurlar başlamadan ucuz ve taze balığın tadına varsınlar' dedi.

Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Bu içerik 219 kez okundu.

HABER MERKEZİ/
15 Eylül'den itibaren tüm Türkiye'de yasak tamamen kalktı. Yasağın kalkmasıyla beraber balık tezgahları da doldu, taştı. Tezgahların dolmasıyla birlikte geçtiğimiz aylarda el yakan balık fiyatları da yarı yarıya düşerken, vatandaşlar balığa rağbet göstermeye başladı. Yeni balık sezonu ve fiyatlarla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Selahattin Ülker; balık sezonunun 15 Nisan'da kapandığını hatırlatarak 'Akdeniz'de 15 Eylül itibariyle ise tüm yasaklar kalktı ve biz de buradan artık trol teknelerimizle avlanmaya çıkmaya başladık. Bunun sebebi havaların sıcak olması ve nemin yüksek olması. Şu an balık bol miktarda çıkıyor. Allah'a şükürler olsun bu sene balık iyi. Fiyatlar gayet ucuz. Vatandaşlarımızı dükkanımıza bekliyoruz. Özellikle bu ayları değerlendirsinler. İlerleyen aylarda havaların bozulmasıyla birlikte fiyatlar ister istemez yükselecek. Gelsinler ucuzken balıkları değerlendirsinler' diye konuştu.
Bol miktarda çıkan balığın yanında çok fazla çeşit balığın da bulunduğunu vurgulayan Ülker, 'Balığın kilosu 5 liradan başlıyor en yüksek balığımız 15 liradan satılıyor. Günlük taze balıklarımız mevcut. Çıkan balık miktarına baktığımız zaman da yasağa uyulduğunu gösteriyor. Çünkü bol miktarda balığımız çıkıyor. Ancak Anamur halkının balık kültürü biraz zayıf. Bizim geçtiğimiz haftalarda burada fiyatlarımız çok yüksekti. Yasak-tan dolayı 2 katı artmıştı ama artık yasak kalktı balıklar tezgahları doldurdu ve fiyatlar yarı yarıya düştü. Şu andaki fiyatlar gayet ucuz. Bir aile 5 liraya alacağı balıkla doyabilir ve balık yeme zevkini alabilirler. Havalar elverişli olduğu zaman balıkta bir sıkıntımız olmuyor. Şu anda Anamur'da istediğimiz kadar balık çıkıyor' şeklinde konuştu.
Çıkan balık çeşitleri ve fiyatlarıyla ilgili de bilgi veren Ülker, 'Şu anda ağırlıkta gümüş, barbun, çupra, levrek, kefal, istavrit, sardalye çıkıyor. Yasak varken çupra-levrek 25 ile 30 arasındaydı, şimdi ise 15 liraya indi. Barbun, istavrit, sardalye 5 lira. Kefal 7-8 liraya düştü. Vatandaşın isteğine göre balık fiyatlarımız ucuz. Fiyatlar yarı yarıya düştü. Bu fiyatların uygunluğunu halkımız değerlendirsinler. Şu anda tam balık mevsimi.  Her şey mevsiminde yenilir. Yılın 12 ayı balık çıkıyor ve yeniliyor ama bu fiyatlarla, bu tazelikte balık her dönemde yenmez. Önümüzde kış var. Havalar bozulmadan, yağmurlar başlamadan vatandaşlarımız ucuz ve taze balığın tadını çıkarsınlar' ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kullandığı traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti
Kullandığı traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti
Kaymakam Ünal, muhtarların mahalleleri için web sitesi kurmasını istedi
Kaymakam Ünal, muhtarların mahalleleri için web sitesi kurmasını istedi