Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Anamurlu Öğrenciler 15 Bin Proje Arasında İlk 5’te!

Mevlana Mermi/ Anamur İlçesi Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören iki öğrenci, hatalı solama nedeni ile yaşanan kazalara karşı geliştirdikleri sinyalizasyon projesi geliştirdi. Hatalı solama ile meydana gelen yüzde 58 oranında ki kazaların yüzde 8,4’ünün ölümle sonuçlandığını bu proje ile bu oranı daha da düşürmeyi hedefliyorlar.

Anamurlu Öğrenciler 15 Bin Proje Arasında İlk 5’te!
Anamurlu Öğrenciler 15 Bin Proje Arasında İlk 5’te! Muhabir
Bu içerik 1181 kez okundu.

 

Okul öğrencilerinden öğrencileri İlayda Kesici ve Nazire Zeynep Ayten’in birlikte geliştirdiği proje, virajlı yollarda önünü göremeyen araçların güvenli solama yapabilmeleri için ilerideki durumu haber veren bir sinyalizasyon sisteminden oluşuyor. 23-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te yapılacak olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılacak olan proje,   Kaymakam Mehmet Nuri Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, proje öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı programda tanıtıldı.

Öğrenciler, Anamur Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Aysar Güven’in danışmanlığında   ‘Akıllı Ulaşım Kategorisi’ adını verdikleri  projeleri ile, Türkiye genelindeki 14 bin 800 proje arasından ilk 5’e girmeyi başardılar. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin milli teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen projeler kapsamında,   Finallere, hazırladıkları prototip ile 23-27 Eylül’de Gaziantep’de katılacaklardır.  Öğrenciler yarışmadan alacakları ödülleri Türkiye Şehit ve Gazileri Vakfına Bağışlayacaklarını söylediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıp Genç Tarlada Ölü Bulundu
Kayıp Genç Tarlada Ölü Bulundu
Mut Elması Hindistan'a İhraç Ediliyor
Mut Elması Hindistan'a İhraç Ediliyor