Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Anamur Muzunda Fiyat Artışı Devam Ediyor

Betül Akkuş/ Anamur MUZBİR başkalığından bir açıklama yapıldı. Muz Fiyatlandırmasının üreticilere bırakılması gerektiğini belirten Türkay; “elinde muzu bulunan üreticilerimize 7.50 TL’den daha aşağıda bir fiyata muz kestirmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Anamur Muzunda Fiyat Artışı Devam Ediyor
Anamur Muzunda Fiyat Artışı Devam Ediyor Muhabir
Bu içerik 1567 kez okundu.

 

Türkay açıklamasında; “Değerli Muz Üreticilerimiz,

      İlçemizin temel geçim kaynağı olan Anamur Muzu fiyatları ile ilgili bugünlerde hayata geçirilmeye çalışılan fiyat düşürme girişimleri, piyasanın altında muz kesme girişimleri bu açıklamayı yapma zorunluluğunu doğmuştur.

       Muz hasadının daha yeni başlayacağı, piyasada muzun zor bulunduğu bu günlerde seradan muz kesimi fiyatlarının durup dururken düşürülmesi, daha geçen hafta 7.00-7.70 TL aralığında muz kesimi yapılırken bugün komisyoncularımız tarafından muz fiyatlarının 6.50 TL olarak açıklanması, açıklamadan da ziyade fiyatların düşeceğinin dedikodu yöntemi ile kulaktan kulağa fısıldanıyor hale gelmesi başta muz üreticileri olmak üzere hepimizi üzmekte, yüksek maliyetlerle ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden birisini üretmeye çalışan çiftçilerimizi de büyük sıkıntılara sokmaktadır.

       İlçemizin ve ülkemizin en değerli ve endemik tarım ürünlerinden birisi olan Anamur Muzu’nun fiyatı burada 6.50 TL olarak belirlenirken, Alanya, Manavgat, Serik gibi muz üretimi gerçekleştirilen diğer ilçelerde 7.50 TL civarında olması hem Muzun Başkenti olarak anılan ilçemiz Anamur’a, hemde büyük masraflar ederek üretim yapmaya çalışan Anamurlu üreticilerimize de saygısızlıktır.

       Bir diğer taraftan tüccarlarımız tarafından belirlenmeye çalışılan muz piyasasının fiyat seyri, sezona hazırlık yapan çiftçilerimizi tüccarların sezon başında düşük fiyat politikası uygulayarak, Anamur Muzu’nun en yoğun olduğu dönemlerde çok ucuza muz kesmeyi hedeflediklerini düşündürmektedir.

     Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak, ülkemizin en değerli tarım ürünü olan Anamur Muzu’nun fiyatının yine Anamurlu üreticiler tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyor, elinde muzu bulunan üreticilerimize 7.50 TL’den daha aşağıda bir fiyata muz kestirmemelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı