Anamur Soruyor! 9. Bölüm - Doğum Üzerine Her şey!

Mevlana MERMİ/ Anamur Soruyor’un 9’uncu bölümünde HilAy Akademi işletmecisi Hilal Aydın ile birlikteydik. Programın bu bölümünde Doula, Doğum Eğitmeni, hemşire Hilal Aydın bizlere HilAy Akademiyi anlattı.

Anamur Soruyor! 9. Bölüm - Doğum Üzerine Her şey!
Anamur Soruyor! 9. Bölüm - Doğum Üzerine Her şey! Muhabir
Bu içerik 1207 kez okundu.

 

 

1. Sorularımıza geçmeden önce sizi kısaca bir tanıyabilir miyiz?

Tabi Hilal Aydın ben, hemşireyim normalde.2018’de de Doğuma Hazırlık Eğitmenliği ve Doulalık Sertifika Programına katıldım. Doğumlar adına farkındalıkların bilincine vardım aslında biraz bu süreçte daha sonra sertifikalarımı artırarak hamile pilatesi eğitmenliği, hamile yogası eğitmenliği ve emzirme danışmanlığı sertifika programlarını tamamladım. Hayalim olan öyle bir yer vardı, düşünüyordum daha sonra bu yıla çok şükür nasip oldu diyelim.

Yani kendim hemşireyim, doğuma hazırlık eğitmeniyim, doulayım, hamile yogası eğitmeniyim, hamile pilatesi eğitmeniyim, hamile yogası eğitmeniyim ve emzirme danışmanıyım.

2. HilAy Akademi içerisindeki eğitimleriniz nelerdir, kısaca açıklar mısınız?

Doğuma Hazırlık Eğitimi var, bu eğitim şöyle; bireysel de alabilir gebelerimiz aynı zamanda eşlerimizde bu eğitime dâhil olabilir çünkü bizim için babalarda önemli. Eğitime babalarla birlikte katılıp grup katılımı şeklinde de olabilir. Gebelik süresince bu eğitimi doğuma hazırlık eğitimini hem eşli hem bireysel almaları mümkün burada.

Bu eğitimin içinde neler var;

  • Doğum nedir?
  • Doğumun Hormonları
  • Doğumda Kaslar
  • Ikınma Teknikleri
  • Aktif Doğum Pozisyonları
  • Birkaç Masaj ve Nefesler, çok geniş bir eğitim amaçta burada gebeliği çok sağlıklı verimli geçirebilmeleri doğumunda da bunu en güzel şekilde ilerletmeleri için bir eğitim.

 

VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Doula hizmeti var, Doulalık şu; anne adaylarının bu süreci en iyi şekilde geçirebilmeleri için ilaç dışı rahatlatıcı teknikler artı tıbbi olmayan eğitim almış profesyonel kişilere denir doula. Ve doula burada doğuma hazırlık eğitimini beraber tamamladığımız gebeler ile birlikte yürütülür ve doğumda gebeyi birebir takip etme ve doula gebeyi doğum anında o sürecini en iyi şekilde birlikte tamamlarken eşlik eden kişidir. O yüzden doğuma hazırlık eğitiminde aldığı nefesler, masajlar, teknikler, pozisyonları doğumda doula ona hatırlatan ve onunla birlikte o sürece eşlik eden kişidir.

Hamile Pilatesi var, aylık pakette alabilir isterse hani mesela 5 aylık bir pakette alabilir tabi bu gebenin kendi tercihi aynı şekilde bireysel ya da grup olarak da alabilir.

Hamile yogası var, hamile yogası da yine aynı şekilde ister bireysel ister grupla aylık veya daha fazla bir paketle hamile yogası alıyor.

Birde Emzirme Danışmanıyım demiştim, emzirme danışmanı normalde şunu yapar; doğum sonrası herhangi bir emzirme problemi ile karşılaştığı zaman annemiz gelir problemini dile getirir ve birebir emzirme danışmanlığı hizmeti alır fakat burada bu sorunları aza indirgemek için emzirme eğitim paketleri var ortalama 4 saatten oluşan bir paket ve emzirmede gerekli çıkabilecek sorunlar ve bazı emzirme başlıkları, emzirmenin önemi ile ilgili tekniklerle ilgili, uygulamalarla ilgili eğitim veriliyor ki bu süreci doğumdan sonraki emzirme sürecini annemiz çok daha güzel, bilinçli ve sorunsuz geçirebilsin diye emzirme eğitimi paketimizde mevcut.

 

3. Burada hamilelere bazı eğitimler veriyorsunuz onlara yoga yaptırıyorsunuz, emzirme danışmanlığı yapıyorsunuz, doğuma hazırlıyorsunuz peki hamileler buraya ne zaman gelmeliler? Mesela 1 ay kaldı doğumuna gelmek isterlerse gelebilirler mi belli bir zamanı var mı bunun?

Doğuma hazırlık eğitiminin belli bir zamanı yok diyelim ki gebemizin doğumuna 1 hafta kaldı yine bu eğitimi alabilir. Çünkü saatle örnek veriyorum 13 saatlik bir eğitim alacak ya da 16 saat grup eğitimi alacak bunu o saatleri karşılıklı ayarlayabildiğimiz sürece doğumdan önce 16 saat önce yine alabilir yani doğumunun şu kadar kalmışlığı ya da doğumun bu kadar başlangıçlı gibi bir şey yok doğuma hazırlık eğitiminde.

Hamile yogası ve pilatesinde ise şöyle; gebelerimizin biz ilk 3 ayını atlatmalarını tavsiye ediyoruz sebebi de düşük riski veya herhangi bir problem açısından doktor onayından geçerek de gelmelerini istiyoruz. İlk 3 ayını sağlıklı tamamlayan bir gebeye daha sonra isterse pilates ve yogalarına başlayabiliyoruz.

 

VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Emzirme eğitimi ise emzirme eğitiminin de yine bir süresi yok yine doğumuna isterse 1 gün kala bile alabilir çünkü 4 saatlik ortalama bir eğitim sadece pilates ve yogada biraz zaman sınırı var oda daha önce aktif pilates veya yoga yapan bir anne adayımız ise bu hareketler ona zorlayıcı gelmeyecektir. O yüzden hamileliğin ilk haftasından ilk ayından itibaren pilates ve yogaya da gelebilirler son ayına kadar.

 

4. Daha farklı doğum sonrası hizmetleriniz var mı?

Şu an için doğum sonrası olarak emzirme danışmanlığı hizmetimiz mevcut ileride planladığımız bir şeyler var onlarda sürpriz.

 

5. Şimdi işletmemizle ilgili biraz da özel sorulara geçelim siz herhangi bir hamilelik yaşamadınız burada anne ve babalarda eğitim alıyor özellikle babalarda eğitimlere katılıyor söylediklerinize göre peki babalarda ki o duyguyu nasıl ortaya çıkartıyorsunuz?

Şöyle anne adayı ve baba adayı da bu süreçte bazen çok içinde yaşıyor bazı şeyleri anne ve baba bu yola birlikte çıktılar o yüzden de bu süreci birlikte yönetmeleri bizim için çok önemli. Çünkü babalar bu süreçte ki bazı sorumluluklarının farkında değiller maalesef bizde eğitim süresince bu süreci daha rahat, daha bebeğine sahip ve eşine sahip çıkacak şekilde geçirmeleri için babaları dâhil ediyoruz ve babalar bizim için çok önemli çünkü baba eğitim sonrası bunu yaşadım eğitim sonrası eşlerine ve doğacak bebeklerine çok daha güçlü sahip çıkmaya başlıyorlar bu duyguyu da ister istemez onlarda daha arttırmış oluyoruz.

 

6. İçlerinde var olanları siz görmelerini mi sağlıyorsunuz?

Aynen biraz babalar daha geri plandaymış gibi oluyor doğumlarda hâlbuki babaların doğumlarda rolü çok fazla.

 

7. Cevaplarınızdan yola çıkarak sizin eğitimleriniz bir nevi kişisel gelişim eğitimleri midir?

Elbette öyledir.Özellikle doğuma hazırlık eğitiminden bahsediyorum çünkü bunu bu gücü bu eğitim sağlıyor doğuma hazırlık eğitimi doğacak çocuğa anneye ve babaya çok saygılı bir eğitim ve doğuma hazırlık eğitimi bir teknikten çok bir felsefe o yüzden zaten biraz kişisel gelişim devreye girmiş oluyor. Çünkü aynı anda hem anneye hem babaya hem de doğacak bebeklerine dokunmuş oluyor ve onların doğduktan sonraki sorumluluklarının bu süreçte daha erken farkına varmış oluyorlar o yüzden bu süreci çok daha rahat yönetmiş oluyorlar birlikte.

Doğum anındaki babanın görevleri var mesela ya da annelerimizin o yüzden bu eğitimle doğum anı nasıl karşılayabileceklerini bebeklerini, doğum sonrası bu süreci nasıl yönetebileceklerini erken bilincine varmış oluyorlar.

 

8. İşletmeniz içerisinde birde Hobi Sanat Atölyesi var bunu doğumla ilişkilendirdiğimiz zaman o atölyede neler ortaya çıkıyor?

Bu atölyede gebelerimiz, anne adaylarımız bu sürecini böyle dümdüz geçirmemiş oluyor yani kendilerine vakit ayırabilecekleri ya da vakitlerini geçirebilecekleri bir alan oluşturmuş olduk HilAy Akademi olarak. HilAy akademinin atölyesine dışarıdan herhangi bir anne adayımızda gelebilir tüm anne adaylarına kapısı açık olan bir atölye. Peki, bu atölyede neler var şu şekilde satışımızda olan bazı ürünler var polyester, ahşap vs. gibi. Gebemiz haftanın bazı günleri biz yayın yapacağız diyelim ki Çarşamba günü 1 ile 3 arası Hobi Sanat Atölyemiz açık olacaktır diye kontenjanımız sınırlı neden sınırlı çalışma ortamının hem sağlığı hem alan kısıtlaması olmasın diye sınırlı. Gebelerimiz gelecek o günler 1 ile 3 arası diyelim istediği herhangi bir ürünü atölyeden alacak A ürünü, B ürünü boyaları da fırçaları da mevcut istediği şekilde alacak diyelim ki atölyeden almak istemiyor bunları bunda da hem fikiriz sorun yok evinden ister bir el işini getirsin ister o elinde tamamlıyor olduğu bir ürün var onu getirsin yine o saatler arasında atölyede çalışma sağlayabilir. Çünkü atölyenin asıl amacı gebemiz, anne adayımız kafasını rahatlatsın bu süreci hobi anlamında da sanat anlamında da verimli geçirsin.

 

VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

9. Peki, son soruma geçiyorum o zaman şunu çok merak ediyorlardır eminim izleyiciler doğuma hazırlık eğitimi yani sizin kurumunuzda eğitim alanla almayan arasında ki doğum nasıl oluyor?

Bu fark şöyle doğuma hazırlık eğitimi alan bir gebe doğuma daha iyi sahip çıkıyor, doğuma hazırlık eğitimi almayan bir gebe gerek tecrübesi ile gerek dışarıdan duyduklarıyla bu süreci ilerletiyor.

Beyin iki komutu aynı anda harekete geçiremez ve beyin ilk olarak negatifi devreye sokar eğer ki doğuma hazırlık eğitimi aldıysa bir gebe hangi konularda kendini kapatması gerektiğini en basitinden öğreniyor. Almayan bir gebe ise dışarıda bir sürü doğum hikâyeleri örnekleri var işte benim gebeliğim şöyle geçti benim gebeliğim böyle geçti ve beyin otomatik olarak o negatifi algılıyor birinci doğumla ikisinin arasındaki fark yansıyor.

Daha bunun gibi bir sürü sebepler var bir diğeri gebe eğitimli aktif doğum pozisyonlarından ıkınma tekniklerine, masajlardan nefeslere kadar öğrenmiş oluyor ve doğumuna öyle uğurlamış oluyoruz ama bu eğitimi almayan bir gebe herhangi bir şans eseri hangi ebe ya da hemşire o an kim görevliyse onun ıkın, şurada şunu yap, burada bunu yap demesiyle bu doğumu ilerletiyor buna da çok büyük etkisi olacak doğumda.

Bir diğer etkisi de doğuma hazırlık eğitiminde doğum sonrası anne ve baba adayının bebeği ile ilk karşılaşması bebeği ile ilk buluşması tentene teması da çok vurgulanarak anlatılıyor, önemi anlatılıyor. O yüzden doğuma hazırlık eğitimi alan bir anne ve baba adayı doğum sonrası bebeklerini çok daha bilinçli ve sıcak karşılıyor, almayan bir anne ve baba adayı ise farkından bahsediyoruz bebeklerine ilk bağlanmalarında gecikme olabiliyor tabi bu gecikmenin bebek ve anne açısından baba açısından etkileri de var oralar bambaşka bir boyut o yüzden ilk karşılamalarına da etki sağlamış oluyor alan ve almayan bir anne- baba adayında.

Bir diğer etkisi de tabii ki  emzirme de çünkü zamanın da emzirme sürecini annelerimiz şu şekilde devam ettiriyordu geçmiş tecrübelerden işte benim sütüm şöyleydi senin sütün gelmedi, sütün az/çok, işte nasıl sağılmalı, kim sağmalı, bebek doydu mu doymadı mı gibi şeyler muallâktaydı ama şu an doğum öncesi emzirme eğitim paketiyle emzirme süreçlerini doğum sonrası emzirme süreçlerini çok daha kolay geçirebiliyorlar. Negatiflere ya da başkalarının hikâyelerine kendilerini daha rahat kapatıp o onların hikâyeleri o onların emzirme süreçleri veya doğum süreçleri o yüzden bu hikâyelerine daha sağlam daha emin daha bilinçli sahip çıkıyorlar.

 

VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

10. Son olarak izleyicilerimize ve okuyucularımıza sizin söylemek isteğiniz başka şeyler var mı?

Öncelikle teşekkür ederim HilAy Akademi olarak da sizi ağırlamaktan Akdeniz Postası ailesini ağırlamaktan mutluluk duyduk çok teşekkür ederiz kapımız her zaman sizlere açık.

Eklemek istediklerimde şu şekilde her anne ve baba adayı bu süreci en iyi şekilde yönetmeyi hak eder ve bizlerde bunun için buradayız o yüzden doğacak bebeklerine verebilecekleri en anlamlı hediye bu olduğunu düşünüyorum. Anamur’da şunu gördüm bu iş yok, bu iş yeni zamanında var mıydı, zamanında nasıl oldu gibi şeyler oluyor bunun gibi tam aksi zamanında nerdeydin gibi şeylerde alıyorum. Buraya gelip de bilgi almak ücretli veya ayıp değil istediğim şu HilAy Akademiye mutlaka en azından bilgi almak için gelmelerini isterim.

 Sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçip randevu alıp detaylı hem bilgi hem konuşma için HilAy Akademiye gelebilirler. Yani en kötü ne olabilir ki bir kahve içer iki güleriz.

 

VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıp Genç İstanbul’da Bulundu
Kayıp Genç İstanbul’da Bulundu
Mersin’de Cumhuriyet Bayramı Sade Bir Törenle Kutlandı
Mersin’de Cumhuriyet Bayramı Sade Bir Törenle Kutlandı