Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Bozyazı’da Softa Kalesi Turizme Kazandırılıyor

Mevlana Mermi/ Antik Çağlarda bir tepe üzerine inşa edilerek birçok imparatorluk ve devletin sığınak olarak kullandığı Bozyazı’da tarihi Softa Kalesi, restore edilerek turizme kazandırılacak.

Bozyazı’da Softa Kalesi Turizme Kazandırılıyor
Bozyazı’da Softa Kalesi Turizme Kazandırılıyor Muhabir
Bu içerik 349 kez okundu.

 

Kaymakımlıkça başlatılan çalışmalar ile ulaşımı çok zor olan kalenin yol durumu öncelik olarak ele alınacak. Kaledibi Mahallesi'ndeki bir tepe üzerinde bulunan Softa Kalesi, ışıklandırma, merdiven ve çevre düzenlemesiyle turizme açılacak.İlçe merkezinin doğusundaki 140 metre yüksekliğinde bulunan bir tepede yer alan Softa Kalesi, çalışmaların ardından ziyaretçilerle buluşacak.

"Harika ve doyumsuz bir manzarası var"

Bozyazı Kaymakamı Arif Yalçın, bir gazeteye yaptığı açıklamada Softa Kalesi'nin yaklaşık 1800 yıllık tarihe sahip olduğunu belirtmiş ve buranın birçok tarihi imparatorluğuna ev sahipliğini yaptığını söyleyerek devletlerin bu bölgenin "savunma kalesi" olarak kullandığını ifade etmiştir.

Yalçın, "Kalenin tanıtımı ve ziyaretçiye açılması bizim için önem arz ediyor. Hem doğaya zarar vermeyecek hem de tarihi yapısını koruyacak şekilde turizme açmayı istiyoruz. Öncelikli hedefimiz ilk olarak ışıklandırmak. Ardından belli bir mesafeye kadar ulaşımını iyileştirmeyi hedefliyoruz. Harika ve doyumsuz bir manzarası var. Bütün Akdeniz Bölgesi'ni ayaklarınızın altında gibi seyretme imkanı veriyor. Amacımız kalemizi korumak, aslına uygun muhafaza etmek. Kalemizi turizme kazandırarak ilçemizin tanıtımına hizmet etmesini planlıyoruz. " dedi. 

Mimarisi tarihe ışık tutuyor

Tarihteki ismi "Sycae" olarak bilinen Softa kalesinin güney yamacındaki örnekleri, Anamur’da liman şehri Anemurium Antik Kenti mimari biçimine benzetilmekte.Tarihte iki katlı mezar ve bir sarayın inşa edildiği belirtilen Softa Kalesi'nde duvarları halen ayakta olan yapının cami, kalenin sur duvarlarına yakın inşa edilmiş alanın Roma dönemine ait hamam olduğu değerlendirilmekte.

Kalede Roma ve Bizans imparatorlukları dönemlerinde kullanılmış olan içleri sıvalı çok sayıda mezarın olduğu tahmin ediliyor. Geç Roma ve Bizans imparatorlukları tarafından kullandığına dair izler taşıyan, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti komutanlarından Ertokuş Bey tarafından ele geçirilip Kilikya Ermeni Krallığı ve Karamanoğlu Beyliği'ne ev sahipliği yaptıktan sonra 1470'li yıllarda dönemin Osmanlı Devleti vezirlerinden Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katıldığı resmi kaynaklara geçen Softa Kalesi, tarihin mimarisini bugüne taşıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kamyonete Bağlanarak Sürüklenen Eşeği Polis Kurtardı
Kamyonete Bağlanarak Sürüklenen Eşeği Polis Kurtardı
Avrupa Hareketlilik Haftası Mersin’de Dolu Dolu Geçti
Avrupa Hareketlilik Haftası Mersin’de Dolu Dolu Geçti