Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

CHP 97’nci yaşını kutladı!

Betül Akkuş/ Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 97’nci kuruluş yıl dönümü kutlandı. Durmuş Deniz, kutlama etkinlikleriyle ilgili açıklamada bulundu.

CHP 97’nci yaşını kutladı!
CHP 97’nci yaşını kutladı! Muhabir
Bu içerik 235 kez okundu.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik CHP İlçe Başkanı Durmuş Deniz’in açıklamasıyla devam etti.

Deniz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 97’nci kuruluş yıl dönümüne ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İstiklal Savaşımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yurdumuzun topraklarına el koymak isteyen emperyalist işgal kuvvetlerine karşı bir halk ayaklanması olarak başlamıştır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkış ve Amasya, Erzurum, Sivas Kongreleri ile Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti önderliği ve yöneticiliğinde Kuva-i Milliye hareketi başlamıştır.23 Nisan 1920'de Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Hemen akabinde Sevr anlaşması gereği dağıtılan düzenli ordu yeniden teşkilatlandırılarak İstiklal Savaşı başlatılmıştır.30 Ağustos’ta işgal kuvvetleri denize dökülerek büyük zafer kazanılmış, milli mücadelenin birinci aşaması başarıyla tamamlanmıştır. Cumhuriyet'in ilanından tam 50 gün önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'Partileşmenin zamanı gelmiştir.' diyerek Halk Fırkası adıyla partimiz kuruldu. Partimiz 1924 yılında ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’, 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. Cumhuriyet Halk Parti'sinin kuruluşu aynı zamanda kurtuluşun tamamlanıp kuruluş sürecine geçilmesinin işaret fişeği olmuştur. Ardından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet'in ilanı, harf devrimi başta olmak üzere bir dizi devrimler gerçekleştirilmiş, ümmetten millete kulluktan yurttaşlığa geçiş tamamlanmıştır. İlk yıllarda Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik ilkeleri parti programına girmiş 1935' te Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleriyle Altı Ok’lu parti bayrağı ortaya çıkmıştır. Kurulduğu günden itibaren ulusal ve uluslararası her türlü engellemelerle karşılaşan Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet devrimlerinin ve ideallerinin yılmaz savunucusu ve güvencesi oldu. Partimiz 97 yıldır daima milli kahramanımız, kurucu liderimiz ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi halktan, haktan ve demokrasiden yana tutum almıştır. 'Zor zamanlar Atatürk Tavrı ve Cumhuriyet Halk Partisiyle aşılır.' sözü ve inancı milyonların kalbine, bedenine ve beynine kazınmıştır. Bugünlerde ülkemizin, halkımızın pandemi-salgın ile boğuştuğu ayrıca Tek Adam Rejiminin haksız hukuksuz keyfilikleriyle bunaldığı bir ortamda yaşıyoruz. Yine Cumhuriyet Halk Partsi’ne tarihi, zorlu görevler düşmektedir. Hiç kimse ümitsizliğe kapılmasın, enseyi karartmasın!”

Başkan Deniz konuşmasının devamında ise şunları kaydetti:

“31 Mart ve 23 Haziran mahalli seçimlerinde umut ve çare yeniden doğmuştur. Millet İttifakı ve CHP belediyeleri üç büyük metropol kent ve 11 büyükşehirde halka nefes aldırmış, milli ve sosyal dayanışmayı örgütlemiş, büyük bir ümit aşılamıştır. Belediyelerimiz tüm engellemelere rağmen pandemi sınavından yüz akıyla çıkmıştır. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği gibi 100. yılında Cumhuriyetimizi katılımcı demokrasiyle taçlandıracağız. Bu karanlık dönemi sona erdireceğiz. Cumhuriyetin, demokrasinin, kalkınmanın ve aydınlık Türkiye’nin, yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.”

CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Can Ceylan’ın da yaptığı konuşmadan sonra 10. Yıl Marşı hep birlikte söylendi.

Atatürk Anıtı önünde toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı