Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

İLKTEZ ART Hayatı Geri Kazandırıyor

Betül Akkuş/ Kullanılıp atılan birçok nesne geri dönüşüm ile farklı ellerde hayal güçlerine göre hayata yeniden kazandırılıyor. Anamurlu İlknur Tezcan’da yaptığı geri dönüşümler ile görenleri büyülüyor. Birçok kişinin işe yaramaz dediği ve attığı malzeme ve nesnelerden Tezcan hanımefendi hayallerini ellerinde şekillendirerek hanesine geçim kaynağı sunuyor.

İLKTEZ ART Hayatı Geri Kazandırıyor
İLKTEZ ART Hayatı Geri Kazandırıyor Muhabir
Bu içerik 625 kez okundu.

 

İlknur Tezcan (35) evli bir çocuk annesi ve asıl mesleği grafik tasarımcı. 10 yıldır bu işi gerçekleştirirken Tezcan gazetemize verdiği demeçte şu ifadelere yer verdi; “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki amacım geri dönüşümdeki mücevheri ortaya çıkarmak. Türkiye’de de ilgi görmesini ve tanınmasını sağlamak. Çoğumuzun haberdar olmadığı çöp diye küçümsediğimiz atıklar resmen sanata dönüşüyor. Kendimden örnek vermem gerekirse 2010 yılında izlediğim yabancı bir video sonucu sadece küçük bir sepetle başladığım bu hobi şu an benim asıl mesleğim haline geldi. Neler mi yapıyorum? Retro araba, Motosiklet, Bisiklet, Resim çerçevesi, Tablo, Duvar saati, Kalemlik, Abajur, Hayvan figürlü sepet, Afrikalı kadın yaptıklarımdan bir kaçı hayal gücü zorlanırsa daha neler yapılmaz ki. Neden bu işi yapıyorum? Birinci neden bir şeyler deneyip yeni şeyler üretmeyi seviyorum bunun yanı sıra yaptığım ürünleri yıpranmaz hatta bazı ürünleri yıkanabilir hale getirip kâğıdın dayanıklılığını artırıyor insanlara bu şekilde sunuyorum. Kâğıt deyip geçmeyin lütfen. Ayrıca günlük kullanıp işi biten kâğıtları çöpe attığımız zaman bunun kimseye bir faydası olmuyor. Aksine doğayı kirlettiği için birçok alanda insanlığa zararı dokunuyor. Fakat kâğıdı geri dönüşüm olarak biriktirdiğimiz de çöpe atmayıp sanata dönüştürdüğümüzde hem yeni bir ürün elde etmiş oluyoruz hem de ağaçların kesilmesini önlüyoruz.

  
Ya da başka bir örnek vereyim. Mesela plastik şişeler. Plastik şişeleri çöpe attığımızda bu şişeler binlerce yıl yok olmayacak. Doğayı kirletecek. Unutmamak gerekir ki plastiğin ham maddesi petroldür. Kullanılan plastik şişelere geri dönüşüm ve sanat gözüyle bakarsak onlardan tekrar yeni ürünler elde etmiş ve kazanç sağlamış oluruz. Biblo, obje, vazo, sepet istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Ben bu bahsettiğim ürünleri yapıyor ve satıyorum. Fotoğraflarımda belirtildiği üzere ben geri dönüşüme destek veriyor ve yaratıcılığı seviyorum. Geri dönüşümle ilgilenen yeni tanımış olan bende varım diyen herkesi sayfama bekliyorum.
"küçük hediye BÜYÜK MUTLULUK"...

İlknur Tezcan’ın yapmış olduğu ve tamamen organik geri dönüşümlere ulaşmak için İnstagram (art_ilktezhome) İletişim 0 553 381 95 10 adreslerine başvurabilirsiniz.

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ertez     0000-00-00 Ellerine yüreğine sağlık, hep başarılı oldun her zaman da olacaksın bunu bilmiyorum
Ertez     0000-00-00 Ellerine yüreğine sağlık, hep başarılı oldun her zaman da olacaksın bunu bilmiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı