Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Anamur Ekonomisinin Can Suyu; MUZ

MEVLANA MERMİ/ “ Nükleer Santralden Yayılan ile Muzdan Alınan Radyasyon Aynı” başlığı ile 11 Şubat 2020 tarihinde yapılan ve birçok basın yayın organında yayımlanan habere Muz Üreticileri Birliği ve Anamurlu vatandaşlar tepkilerini gösterdi.

Anamur Ekonomisinin Can Suyu; MUZ
Anamur Ekonomisinin Can Suyu; MUZ Muhabir
Bu içerik 1808 kez okundu.

 

Kamuoyu oluşturan bu haberlerle ilgili yazı açıklama yapan Anamur Muz Üreticileri Birliği Nükleer ile muzu yan yana getirerek yerli muzun büyümesine ve arz taleplerine darbe olacağını belirttiler. Muz – Bir yaptığı açıklamada;

“11 Şubat 2020 tarihinde “ Nükleer Santralden Yayılan ile Muzdan Alınan Radyasyon Aynı” Başlığı ile birçok yayın organında yayınlanan sözde haberle özellikle Anamur muzu ve yerli muz Nükleerle yan yana getirilerek bazı lobiler tarafından servis edildi. Muz üreticilerinin ve tüketicisinin de bildiği gibi son yıllarda ülkemizde büyüme gösteren tek tarım ürünü yerli muz oldu. Son bir yıl içerisinde birliğimizin öz verili çalışmaları neticesinde ciddi bir duyarlılık ve talep oluştu. Birçok ulusal market ithal muzdan vazgeçip tezgâhlarında yerli muz satışına başlaması ile yerli muzun Pazar payı büyüdü ve ithal muzun Pazar payını ciddi bir şekilde küçülttü. Bütün bu gelişmeler ülkemiz ekonomisine büyük değer katıp muz üreticisine moral ve motivasyon sağlarken diğer taraftan bu gelişmeden aynı derecede rahatsız olan özellikle ithal muz lobisi yerli muzun büyümesinin önüne geçmek için; elindeki güçlü olanaklar dahilinde zaman zaman muz piyasasını manipüle edip kendisine bilim adamı diyen kiralık kalemleri kullanarak “muzdaki radyasyondan, muz üreticisinin kullandığı gübrelemeden, Nükleerle muzu yan yana” getirerek Nükleeri masum gösterip yerli muzun büyüyen arz ve talebini darbelemek için algı çalışması yapmaktadır. Muz Üreticileri Birliği başta siz Anamurluların desteği ve kararlılığı ile başta Anamur Muzuna ve yerli muza yönelik bu tür saldırılara karşı sessiz kalmayacağını, üreticimizin alın terine ve emeğine yönelik her türlü kirli oyunun boşa çıkarılacağını kamuoyuna açıklar” dedi.

“Ekonomi Darbesidir”

Yapılan haberlerin muz üretiminin neredeyse %70’ni karşılayan Anamur için bir “Ekonomi darbesidir” diyen Muz üreticileri muz ile nükleerin yan yana gelmesinin bir komplo olduğunu dile getirdiler. Muzun Anamur Ekonomisindeki potansiyeli çok büyük olduğunu belirten üreticiler, halkın %65’ten fazlasının geçim kaynağının muz ve Anamur’un Ekonomisinin Muz olduğunu vurguladılar.

Geçmiş yıllarda da bu tarz haberlerin yapıldığını belirten vatandaşlar ise muzun bir yıl önce risk grubundan çıkarıldığını belirttiler. Konu ile ilgili açıklama da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Anamur İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu; “Bakanlığımızın numune alım prosedürü kapsamında yerli muzdan numuneler alındı. Bakanlığımız son 2 yıldır Anamur muzunu risk grubundan çıkardı. 7-8 yıldır Anamur muzundan yılda yaklaşık 150 numune alınıyordu. Başka il ve ilçelerde alınan numunelerle yurt genelinde yılda yaklaşık 300 numune alınıyordu. Bu analizler sonucunda yerli muzda kalıntı çıkmamıştır. Bu nedenle Anamur muzu riski grubundan çıkarılmıştır. Dolayısıyla Anamur muzunda kalıntı, radyasyon yoktur. Radyasyonun bulaşabileceği bir ortam da yoktur. Güvenle tüketilebilir. Halkımızı hiç kimse yanıltmasın” dedi.

Muz üreticilerinin MUZBİR çatısı altında iyi tarım uygulamaları kapsamında muz üretimi yaptığını vurgulayan MUZBİR, hem toprak hem de ürün analizlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapıldığını bildirdi.

MUZBİR tüm bu haberi değerlendirmesi sırasında Muzun faydalarını da dile getirdi.

“Muz, sağlığa faydaları açısından örnek meyvelerin başında gelir. Enerji içeriğinin neredeyse tamamının karbonhidrattan geldiğini söylemek yanlış olmaz. Olgunlaşmamış muzda yer alan karbonhidrat; sindirimi kısmen zor olan dirençli nişasta formundadır ancak muz olgunlaştıkça nişasta, meyve şekeri olan früktoza ve glikoza dönüşür. Böylece muz tatlanırken sindirimi de kolaylaşır.”

Muz tüketmenin faydaları

 • Muzun içeriğindeki pektin maddesi ve tam sindirilemeyen nişasta iştahı azaltır ve doygunluk hissi verir. Muz ne kadar yeşilse nişasta içeriği o kadar yüksektir. İçerdiği yüksek lif de açlığı bastırmada ve tokluk süresini uzatmada etkilidir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde özellikle ara öğün olarak tercih edilmelidir.
 • Porsiyon başına enerji olarak bakıldığında en yüksek değere sahip meyvelerden biridir. Enerji ihtiyacını kısa sürede gidermek için tüketilebilir. Özellikle fiziksel yoğunluklu bir işte çalışan veya gün içinde çok aktif olan kişilerin her gün bir muz tüketmesi enerji seviyesinin korunması için önemlidir.
 • Olgunlaşmış muz sindirimi kolay bir meyve olduğu için mide problemi olan kişiler tarafından bile rahatlıkla tüketilebilir. Midede ülser yaralarının iyileşmesini hızlandırır.
 •  Lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Nişasta içeriği yüksek olan olgunlaşmamış muz, kabızlık probleminin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Kusma ve ishal ile elektrolit kaybı olan hastalıklarda potasyumu yükselterek ve sindirimi kolaylaştırarak, bağırsakların düzenlenmesini sağlar ve belirtilerin şiddeti azalır.
 • Kolay sindirilen karbonhidrat ve mineral içeriği sayesinde sporcular için önemli ve spor beslenmesinde oldukça tercih edilen bir besindir. Antrenman öncesinde muz tüketimi hem antrenman boyunca kan şekerinin dengede kalmasını sağlar hem de terlemeyle oluşacak mineral kaybını en aza indirir. Bu sayede antrenman sonrası kramp ve kas ağrısı şikayetlerini engellemiş olur
 • Yüksek potasyum içeriği sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde; kalp kaslarını geliştirerek kalp sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.
 •  Potasyum aynı zamanda böbrek faaliyetlerinin düzenlenmesinde de görevlidir. Böbrek taşlarının oluşumunu engeller. Bu nedenle muz böbrek koruyucu bir besin olarak kabul edilir.
 • Muz, içeriğinde bulunan triptofan aminoasidi sayesinde mutluluk veren hormonları yükseltir ve ruh halini iyileştirir. Depresyon ve stresle başa çıkmada muzun bu etkisinden mutlaka yararlanılmalıdır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini hızlandırarak saç ve cilt dokularının canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Regl dönemi ağrılarının azalmasında, şişkinliğin giderilmesinde ve karın bölgesinin rahatlamasında oldukça etkilidir.
anamur anamur muzu muz anamur muzu radyasyon nükleer akkuyu muzbir anamur muzbir anamur haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kamyonete Bağlanarak Sürüklenen Eşeği Polis Kurtardı
Kamyonete Bağlanarak Sürüklenen Eşeği Polis Kurtardı
Avrupa Hareketlilik Haftası Mersin’de Dolu Dolu Geçti
Avrupa Hareketlilik Haftası Mersin’de Dolu Dolu Geçti