Advert

Hamilelik bulantılarıyla başa çıkma önerileri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, hamilelik bulantılarıyla başa çıkmak için nelere dikkat edilmesi hakkında bilgi verdi.

Hamilelik bulantılarıyla başa çıkma önerileri
Hamilelik bulantılarıyla başa çıkma önerileri Muhabir
Bu içerik 173 kez okundu.

Uzmanlar, "Mide bulantısı ve kusmanın nedeni olarak hormonları gösteriyor

(İHA)  
Uzmanlar, hamilelik bulantılarıyla başa çıkmak için nelere dikkat edilmesiyle ilgili bilgiler vererek, "Annelik heyecanıyla ayaklarınızın yerden kesildiği günlerde, tam da anneliğe olmanın tatsız yönlerinden biriyle tanışabilirsiniz. Mideniz bulanır ve bazı hamilelerde bu mide bulantısı aylarca sürebilir. Ama mide bulantısı ve kusma yalnızca sizin sorununuz değil. Uzmanlara göre her yüz hamilenin 85’i bu sorunla karşılaşıyor" dedi. 
Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında daha sık görüldüğünü söyleyen Uzmanlar, "Mide bulantısı ve kusmanın nedeni olarak hormonları gösteriyor. Beta HCG hormonunun artışı beyindeki kusma merkezini de harekete geçiriyor. Mide bulantısı ve kusmalar genellikle 6. Haftada başlıyor. Ama bu bulantılara çoğu zaman kokulara karşı hassasiyet, iştahsızlık ve kusma eşlik eder. Daha çok sabahları olan bulantı ve kusma şikayeti altta yatan başka bir hastalık yoksa 12-14. haftalarda sona eriyor. Genellikle 3. aydan sonra şikayetler azalıyor, zamanla tamamen kayboluyor. Yiyeceklerinize dikkat edin: Soslu, yağda kızartılmış, baharatlı, çok şekerli sulu gıdalardan uzak durun. Onun yerine haşlama patates, ekmek, yumurta, peynir, yoğurt, pirinç pilavı, makarna gbii hafif ve yağsız yiyecekleri tercih edin. Sıvı ve sıvı besinleri yemekle birlikte değil yemek aralarında tüketin. Soda ve tuzlu leblebi mide bulantısını bastırmaya yardımcı olabilir" fadelerini kullandı."Öğün sayınızı artırın: öğünlerinizi 3 değil, en az 6’ya çıkarın" 
Hamilelerin yavaş kalkması gerektiğini söyleyen, "Yataktan ayağa kalkmadan önce on - onbeş dakika beklemeniz, sabah mide bulantılarını kesmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yataktan kalkmadan bisküvi, kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yiyin. Mide bulantısı olan hamilelerin karnına ve midesine basınç yapacak dar giysiler girmesi, şikayetlerinin artmasına neden olabilir. O nedenle rahat giysiler giyin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç  sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi