Advert
Advert
Advert

Her 100 çocuktan 8’inde dikkat eksikliği görülüyor!

Anamur’da hizmet veren Anamur Özel Anamed Hastanesi’nde görev yapan Psikolog Gonca Arıcı, çocuklarda görülen dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu hakkında açıklamalarda bulundu.

Her 100 çocuktan 8’inde dikkat eksikliği görülüyor!
Her 100 çocuktan 8’inde dikkat eksikliği görülüyor! Muhabir
Bu içerik 114 kez okundu.

Nasıl tanı konulur?

HABER MERKEZİ/
Psikolog Gonca Arıcı; Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) modern çağın hastalığı olmadığını belirten , bunun ilk kez bilimsel anlamda 100 yıl önce tanımlandığını söyledi. DEHB'nin aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe belirtileriyle giden bir psikiyatrik bozukluktur. 
Bizler her çocuğun hareketli ve enerjik olmasını bekleniriz, ancak hiperaktivite denince yaşıtlarına oranla daha hareketli ve kıpırtılı çocuktan bahsedilir. DEHB tanısı almış çocuklar hiperaktivitenin yanı sıra dikkat sorunları da yaşayabilirler. Dikkatlerini bir noktaya toplamakta güçlük çekerler, dış uyaranlara dikkatleri çok kolay dağılabilir, unutkan olabilirler, eşyalarını veya oyuncaklarını sık sık kaybederler, düzensizdirler, canlarının istediği şeye çok iyi dikkatlerini verebilirken, derse bir türlü odaklanamazlar.
 Amerikan Psikiyatri Derneği ve CDC'nin verilerine göre; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), okul çağındaki çocukların %5 ila %11'ini etkiliyor ve çocuklarda DEHB'nin görülme sıklığı her yıl ortalama %5 artıyor. DEHB erken çocukluk döneminde ortaya çıktığı için çoğunlukla çocukluk hastalığı olarak bilinir. Oysa vakaların yarısından fazlasında (yaklaşık %60'ında), yetişkinlik döneminde de DEHB belirtileri devam eder. Tanı ve tedavi eksik kaldığında düşük özgüven, okul veya iş yaşamında zorlanma ve sorunlu ilişkiler gibi hayatın her alanı olumsuz etkilenir. 
Nasıl tanı konulur?
DEHB tanısı psikolog/psikiyatristinin anne, baba ve çocukla görüşmesi; gerektiğinde öğretmenden bilgi alması sonucunda belirlenir. Anne, baba ve öğretmen tarafından çeşitli test ve ölçeklerin doldurulması DEHB tanısı konulurken uygulanan işlemlerdir.Bunun için günümüzde uygulanan en uygun testlerden birisi de MOXO testidir. Moxo, bilimsel temelli ve klinik olarak onaylanmış DEHB tanıya destek testidir.Tanı ve tedaviye yardımcı olur.Dikkat zamanlama ,dürtüsellik ,hiperaktiviteyi ölçer. Test yüzde 90 oranında doğruluk bilgisi verir. 
Tedavi yöntemleri neler
DEHB tedavisinin ilk şartının aile, okul, psikolog ve psikiyatrist arasında sıkı işbirliği ve doğru bilgilendirmedir. Beslenme düzeni çok önemlidir . En iyi tedavinin ilaç tedavisinin yanında psikoterapi alınan tedavi olduğu yapılan araştırmalarda açıklanmıştır.” ifadelerinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
55 TL için dövüp gasp ettiler
55 TL için dövüp gasp ettiler
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti