Advert
Advert
Advert

Dengesiz hava tükenmişlik sendromuna yol açıyor

Dünyanın pek çok ülkesi iklim değişikliğine bağlı olarak oluşan seller, fırtınalar, orman yangınları ile mücadele ediyor. Sıcak havalar kadar yaşanan bu olaylar da psikolojimizi bozuyor, saldırganlığı artırabiliyor

Dengesiz hava tükenmişlik sendromuna yol açıyor
Dengesiz hava tükenmişlik sendromuna yol açıyor Muhabir
Bu içerik 107 kez okundu.

Her yıl hava sıcaklığı yeni bir rekora doğru koşuyor

(İHA)
Dengesiz hava, insanların ruh halini de dengesizleştiriyor. Sabah günlük güneşlik olan hava, öğleden sonra yerini şiddetli yağmura bırakıyor. Hatta geçen yıl yaşanan dolu olayı herkesi öyle çok korkuttu ki, bu yıl meteorolojinin dolu uyarısından sonra insanlar araçlarını yorgan, halı, seccadelerle korumaya alınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Psikiyatri Uzmanları, iklim değişikliklerinin psikolojimizi nasıl etkilediğini anlattı.
Yazın ortasında sel baskınlarını, doluları konuşur olduk. Nisan ve Mayıs aylarında aniden patlayan sağanak yağış ve fırtınalar, ABD'den Afganistan'a, Hollanda'dan Türkiye'ye kadar birçok ülkeyi sular altında bıraktı. Yunanistan yangına teslim oldu. Son olarak geçtiğimiz günlerde Antalya ve Ordu'da yaşanan sel baskını binlerce kişiyi evsiz ve işsiz bıraktı.
 Ruh sağlığını belirleyen en önemli değişkenlerden biri, beden sağlığıdır. İklim değişikliğine bağlı fiziksel hastalıklardaki olası artışın, ruh sağlığı sorunlarında artışla sonuçlanacağını tahmin etmek işten bile değildir.
Özellikle iklim değişikliğine bağlı doğal felaketlerin artışı; uyum bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu ve depresyona yol açabiliyor. Bu değişikliğe bağlı fiziksel sağlık sorunlarının artışı da ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. 2100 yılına kadar küresel sıcaklığın 4 derece daha artması bekleniyor. Su kaynaklı enfeksiyonlar, beslenme sorunları ya da yaralanmalar başta olmak üzere artışı beklenen sorunların gelişmekte olan ülkeleri daha fazla zorlayacağı tahmin ediliyor.Isı dalgalarının olduğu dönemlerde psikiyatri hastanelerine yatışlardaki artış, benzer şekilde kalp-böbrek sorunları ile yatışlarla benzerlik gösteriyor. 
Bu durumda risk grupları; bunaması olanlar, duygu durum ya da bunaltı bozukluğu olanlar olarak düşünülebilir. Aşırı ısı artışlarının fiziksel tükenme gibi ruhsal tükenme ile de bağıntılı olduğu söylenebilir.Sıcak yaz ayları gibi ortam ısısının yükseldiği dönemlerde saldırgan davranışlarda artışlar görülebilir. 
Ağır intihar girişimlerinin, sıcaklık yükselmesi dönemleri ile bağıntısını gösteren çalışmalar da söz konusudur.İklim değişikliğine bağlı seller, fırtınalar, orman yangınları; stresle ilişkili ruhsal bozuklukları tetikliyor. Bu doğal felaketlere maruz kalarak ya da tanıklık eden ve yaşamları tehdit altında kalan insanlar; ani stres bozukluğu, uyum bozukluğu ya da travma sonrası stres bozukluğu açısından risk altında olurlar. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı