Advert
Advert
Advert

Şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında unutulmadı

Anamurlu şair Abdülkadir Bulut’u anma programı ölümünün 33. yılında Akine’de başladı. Abdülkadir Bulut adına köyü Akine'de kütüphane açıldı.

Şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında unutulmadı
Şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında unutulmadı Muhabir
Bu içerik 213 kez okundu.

Şair Abdülkadir Bulut yıldönümünde anıldı

HABER MERKEZİ/
 Anamur Kültür Derneği'nin organizasyonluğunda düzenlenen anma programının ikinci ayağı ise Rauf Denktaş Parkı Amfi Tiyatro'da gerçekleştirildi. 
Düzenlenen anma programına; Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Abdulkadir Bulut'un oğlu Ekin Bulut, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit , Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Muthiş Filiz , Eğitim-Sen Temsilcisi Doğan Tekin, Halk Kütüphanesi Müdürü Dursun Yağmur ve sanatseverler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programında şairin hayatı slayt gösterisiyle anlatıldı ve şiirerinden örnekler sunuldu. 
Programın açılış konuşmasını Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı yaptı.
Alıcı konuşmasında; ''Bu seneki anma programımız, iki ayaklı bir etkinlik şeklinde oldu. Birinci ayağı bu gün saat 17:00'de ozanımızın doğduğu Dragon’da suyunu içtiğiği, toprağında koştuğu, otunu, yaprağını, çiçeğini, böceğini birlikte yaşadığı Akine'de onun adına açılan kütüphane ile yaptık. İkinci ayağı ise bu etkinliğimiz oldu umarım bu etkinlik var oldukça devam eder kalıcı olur ve onun ruhu şad olur. Şairimizin eserleri sanatsal değerinin yanı sıra yöresel dil ve kültürü de yansıtıyor” ifadelerine yer verdi.
Programda konuşma yapan Anamur Belediye Başkanı Meh-met Türe de; ''Bir şehirde çok güzel caddeler yapabilirsiniz çok güzel kaldırımlar, parklar, binalar yapabilirisiniz ama o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız sosyal ve kültürel faliyetleri inşa edemezseniz. Geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar o kaldırımlar o caddeler hiç bir işe yaramaz'' dedi.
Abdülkadir Bulut kimdir;
1943'te Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Akine köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Anamur’da tamamladı. Anamur Ortaokulunu bitirdikten sonra Akşehir İlköğretmen Okulu’na kaydoldu. 1961 yılında buradan mezun oldu ve ilkokul öğretmenliğine başladı. Anamur, Kırıkhan ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Anamur’da öğretmenlik yaptığı dönemde ’sol’ propagandası yaptığı gerekçesiyle Bakanlık emrine alındı ve mahkemeye verildi. 1967'de aklandı, ancak görevine döndürülmedi. Danıştay’da açtığı davayı kazanarak görevine döndü. 1971'de yeniden tutuklandı. Özgür kaldığında İstanbul’a sürgün edildi.  8 Ağustos 1985'de Silifke’den Anamur’a giden dolmuş-minibüsün kapısının açılması sonucu minibüsten düşerek öldü.
Yazın dünyasına şiirle giriş yaptı. Şiirleri 1960’tan itibaren Varlık, Türk Dili dergisinde yayımlanmaya başladı. Milliyet Sanat dergisinin açtığı “1974'ün En Başarılı Genç Şairi” yarışmasında “1974'ün övgüye değer şairlerinden” birisi olarak ödül aldı. İlk şiir kitabı “Tek Başına Değilsin” 1976'da yayınlandı. Behçet Necatigil etkisindeki bu şiirler, özenli işçiliği ve lirik anlatımıyla dikkat çekti. İkinci kitabı “Acılar Yurdumdur”daki şiirlerde olayları toplumcu gerçekçi bir bakış açısıyla ve konuşma havasında yansıttığı görüldü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı