Advert
Advert
Advert

Mersin'de 'oto yıkamacı kadınlar' erkeklere taş çıkartıyor

Mersin'de ANKA Üreten Kadınlar Derneği tarafından açılan 'Mor Süpürge Oto Yıkama Merkezi'nde çalışan kadınlar, erkeklere taş çıkartıyor. Sadece erkek işi gibi görünen işlerde kadınların daha başarılı olabileceğini göstermek istediklerini belirten ANKA Üreten Kadınlar Dernek Başkanı Devrim Özcan, "Kadınlara biçilen birtakım mesleklerin dışına çıkılmasını amaçladık. Oto yıkamacı aklımıza geldi. Burayı bir kadın işletiyor. Burada kadınlar çalışıyor ve kadınlar kazanıyor" dedi.

Mersin'de 'oto yıkamacı  kadınlar' erkeklere taş çıkartıyor
Mersin'de 'oto yıkamacı  kadınlar' erkeklere taş çıkartıyor Muhabir
Bu içerik 372 kez okundu.

Dernek olarak kadınlara biçilen bir takım mesleklerin dışına çıkmak istediklerini belirten Özcan

 (İHA)
Mersin'in merkez Yenişehir ilçesi Batıkent Mahallesi'ne kurulan oto yıkama merkezinde sadece kadınlar çalışıyor. 2'si yönetici 7 kadının çalıştığı oto yıkama merkezinde araçları titizlikle temizleyen kadınlar, hem mahalle sakinlerinden hem de sürücülerden olumlu tepkiler aldı. 'Temizliğe kadın eli deydi', sloganıyla çalışmalarını sürdüren kadınlar, elde edilen gelirin bir bölümü, dernek tarafından yine kadınlara destek amaçlı hayata geçirilen projelerde kullanılıyor. 
Dernek olarak kadınlara biçilen bir takım mesleklerin dışına çıkmak istediklerini belirten Özcan, öncelikle kadınlara yönelik kaynakçılık, klima ve su tesisatçılığı gibi bazı iş kollarında eğitim verdiklerini, son olarak da sadece erkeklerin yapabileceğine inanılan oto yıkama işine başladıklarını kaydetti. Özcan, "Mor Süpürge adında bir oto yıkama merkezi açıktık ve ve erkeklerin yapabileceği işleri kadınların da rahatlıkla yapabileceğini gösterdik. Asıl amacımız kadınların istihdam edilmesi. Biz bu konuda örnek olmak istedik. Kadınları cesaretlendirmek istedik böyle yerlerin daha çok açılmasını istedik" şeklinde konuştu.
Oto yıkama merkezi çalışanlarından Burçin Çayırlı ise arabalarla uğraşmayı sevdiğini bunun içinde bu işe başladığını belirterek, "Kadınlar erkeklerin yapabildiği her işi yapabilir. Hatta daha iyi yapar. Bu işte yoruluyorum ama severek yaptığım için asla zorlanmıyorum. Müşterilerden de olumlu tepkiler geliyor. Özellikle kadın müşteriler kendilerini güvende hissediyorlar. Temizlik işi zaten bu zamana kadar bayanların yapığı bir işti. Bu sefer evde değil de arabada oluyor" diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı