Advert
Advert
Advert

Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor

Anamur’da hizmet veren Anamur Özel Anamed Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Uğur Neşet Demir,Mide balonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor
Mide balonu obezitede ameliyat riskini düşürüyor Muhabir
Bu içerik 721 kez okundu.

15 dakikada uygulanabiliyor”

HABER MERKEZİ/
Dr. Uğur Neşet Demir; Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden birinin de mide balonu tekniği olduğunu söyleyen Dr.  Demir, yöntemin yaklaşık 25 kilo vermeyi sağladığını söyledi, “Ancak balon çıkarıldıktan sonra hasta diyet konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor” dedi. İntra gastrik balon yani mide balonunun özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için kullanıldığını belirten Dr.  Demir, yöntemin özellikleri hakkında şunları söyledi: “İntra gastrik balon, obezite tedavisine uygulanan etkili yöntemlerdendir. Hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilmektedir. Ancak balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay -1 yıl sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir. 
Teknik, endoskopik olarak uygulanmaktadır. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değildir. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır. İntra gastrik balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Genellikle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. İşlem sonrasında hastalar eve gidebilmektedir.”
 “Obezite ameliyatları öncesi riski düşürmek için ideal bir yöntem”
Mide balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastalar açısından iyi bir alternatif olduğunu söyleyen Dr. Demir, şöyle devam etti: 
”Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına karşın ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun buluyoruz. Ayrıca yüksek kilosu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir. Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum genellikle ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi riskleri vardır.
“Havalı balon mu sıvılı balon mu?”
Balon seçeneklerine de değinen Dr. Demir, “Temel olarak aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan balonlardan havalı balon daha az şikâyet oluşturmaktadır. Sıvılı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın ağrısı şikayetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Sıvılı balon 350 ile 500 ml arasında değişen oranlarda sıvı ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna göre artırılıp azaltılabildiği, yani ayarlanabilir balonlarda mevcuttur” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
MTSO’da ’Soyuttan Somuta’ fotoğraf ve resim sergisi
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı
Bozyazı’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantısı