Advert

Akdeniz’in hedefi 15.5 Milyar Dolar İhracat

Türkiye’nin en önemli ihracat merkezlerinden biri olan Akdeniz, yeni pazarlar ve gelişen üretim teknolojileri ile ihracat hedefini de büyüttü. 2019 yılında 13,5 milyar dolarlık ihracat yapan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) 2020 yılında bu rakamı yüzde 15 arttırarak 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

Akdeniz’in hedefi 15.5 Milyar Dolar İhracat
Akdeniz’in hedefi 15.5 Milyar Dolar İhracat Muhabir
Bu içerik 222 kez okundu.

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, “2020 yılında da başarı hikayelerine yenilerini eklemeyi ve 15,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. En çok ihracat yaptığımız ülke Irak, en çok ihracat gerçekleştiren ilimiz ise Hatay” dedi.
AKİB’in Mersin, Adana, Hatay, Kayseri ve Karaman illeri başta olmak üzere Türkiye genelindeki üyeleri ile 8 sektörde yapılan üretimin dünya pazarlarında en iyi şekilde değer bulması için gayret gösterdiğini kaydeden Koordinatör Başkan Uğur, elde edilen bu başarıda payı olan tüm ihracatçılara teşekkür etti. Türkiye’nin geleceğinin ihracat artışında olduğunu dile getiren Başkan Uğur, şunları kaydetti:
“Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak 2020 yılı ihracat hedefini 190 milyar dolar olarak belirledik. Dünya genelindeki büyüme rakamlarının aşağı yönlü revize edilmesine rağmen bizler bu rakamın da üzerine çıkmak için ihracat ailesi olarak dünya pazarlarında yoğun bir tempoda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hükümetimizin, İhracat Ana Planı, Yeşil Pasaport Uygulamaları, Gümrüklerde Dijitalleşme, Ticaret Müşavirleri Ağı, Eximbank kanalıyla ihracatın finansmanında sağlanan kolaylıklar, Akıllı İhracat Platformu, Serbest Ticaret Antlaşmalarının sayısının arttırılması hedefi, Tek Pencere Sisteminin geliştirilmeye devam etmesi gibi sürdürdüğü birçok çalışma ve destekleri sayesinde 2020 yılı ihracat hedeflerinin çok rahat bir şekilde yakalanacağına inanıyorum. Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak devletimizden aldığımız bu güç ile bizler de 2020 yılı ihracat hedefimizi 15,5 milyar dolar olarak belirledik ve bunu gerçekleştirmek için de yoğun bir şekilde çalışacağız.” (İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi