Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Başkan Seçer, Gazetecilerle Resepsiyonda Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla verilen resepsiyonda Mersin basını ile bir araya geldi. Seçer, “Hiçbir ortamda sizden kaçmam. Beni sadece devlet denetlemesin, sizler de denetleyin. O vergileri nereye harcadığımı, istismar, suistimal var mı, bunları denetleyin” dedi.

Başkan Seçer, Gazetecilerle Resepsiyonda Buluştu
Başkan Seçer, Gazetecilerle Resepsiyonda Buluştu Muhabir
Bu içerik 173 kez okundu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü onuruna bir resepsiyon verdi. Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen resepsiyona, Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda gazeteci katıldı.
Resepsiyonda bir konuşma yapan Başkan Seçer, Gazeteciler Cemiyetinin, gazeteciliği meslek etik kuralları içinde yapmayı sağlayan en önemli yapı olduğunu söyledi. Seçer, “Cemiyeti sadece binadan, o binaya girip çıkan insanlardan ibaret sanırsak yanılırız. Cemiyeti mesleğini icra eden basın mensuplarına yön veren bir yapı olarak değerlendirmek lazım. Gazetecilik etik kurallar içinde yapılmazsa saygınlığını yitirir diye düşünüyorum. Ama özgür, bağımsız, tarafsız bir medyanın olduğu bir toplumda eğer görüşler halka ulaştırılabilirse demokrasiye önemli katkılar yapar” diye konuştu.
“Yazarların değerlendirmelerini dikkate alıyorum”
Belediye başkanı olarak bazı kararları alırken gazetecilerin makalelerini okuduğunu, öneri ve eleştirilerini dikkate aldığını belirten Seçer, “Bizler sizin uyarılarınızı dikkate alırız. Ama taraflı, hedef gösterir, birilerinin değirmenine su taşıyan ya da onlara hizmet eden anlayışla yaptığınız noktada, bizim bu değerlendirmelere saygı duymamızı herhalde bekleyemezsiniz. Birçok önemli konuları çalışıyoruz. Belediye başkanı olduğumdaki metro projesi ile şu anda birinci fazının ihalesine çıktığımız metro projesi birbirinden son derece farklı. Emin olun, gazete makaleleri yazan değerli, liyakatli yazarların değerlendirmesi sonucu bunu ortaya çıkardık” ifadelerini kullandı.
“En önemli silah kalem”
Gazeteciler ile siyasileri aile olarak gören bir anlayıştan geldiğini ifade eden Seçer, “Ben Cumhuriyet Halk Partisinin belediye başkanıyım. Benim mensubu olduğum siyasi partinin anlayışında Anayasanın da amir hükmü olan ‘Basın hürdür sansür edilemez’ anlayışı hakimdir. Biz demokrasilerde, parlamenter sistemlerde, katılımcı demokrasilerde, üç temel erkin yanında, belki onlara yön ve istikamet veren dördüncü erkin medya, basın olduğunu düşünüyoruz. İşlerin sarpa sardığı, demokrasinin katledildiği ülkelerde, savaşın, baskının, zulmün, ayrımcılığın olduğu toplumlarda, bu diktatöryal kafalarla mücadele edecek en önemli silahın kalem olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir anlayıştan gelen bir belediye başkanının basınla düşmanlaşması beklenemez” şeklinde konuştu..(İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de Toplu Taziye Yapılması Yasaklandı
Mersin'de Toplu Taziye Yapılması Yasaklandı
Tarsus'ta Trafik Kazası: 1 Ölü
Tarsus'ta Trafik Kazası: 1 Ölü