Advert
Advert

Yüksek Ev Isısı ve Nem Oranı Alerjenleri Artırıyor

Dr. Hüseyin Avni Solgun, Kış aylarında özellikle çocuklar için yaşanılan evin yaşı ve tipi, nasıl ısıtıldığı, nemlendirici ve hava filtrasyonunun kullanımı, evin nem durumu araştırılması gerektiğini belirterek, “Yüksek ev ısısı ve nem oranı ev tozu akarları ve mantar gibi alerjenleri artırabilir. Son derece masum görünen bir halı ise aslında akarlar için depo olabilir.” dedi.

Yüksek Ev Isısı ve Nem Oranı Alerjenleri Artırıyor
Bu içerik 117 kez okundu.


Alerji aslında vücut için zararlı olmayan herhangi bir maddeye (alerjen) karşı vücudun vermiş olduğu abartılı ve beklenmeyen bir cevaptır. Alerjik hastalıklar bağışıklık sisteminin rol oynadığı hastalıklardır. Daha önceden solunum, sindirim, cilt ya da vücuda zerk yoluyla alınmış olan bu maddelerle bir sonraki karşılaşmada vücut bu maddelere karşı bir takım abartılı cevaplar verebilir. Bunun sonucunda da özellikle burun, gözler, deri, akciğerler ve sindirim sistemine ait belirtiler tek başına ya da hep beraber görülebilir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Avni Solgun, Kış aylarında çocuklarda görülen alerjik hastalıklar hakkında önemli bilgiler verdi.
“Tekrarlayan öksürük ve hırıltı belirti gösterir”
Dr. Hüseyin Avni Solgun, alerjik astımın (astım bronşit) akciğer ve solunum yollarında değişken dış allerjenlere karşı gelişen reaksiyonlar sonucu oluşan bir tablo olduğunu belirterek, “Çocuklarda tekrarlayan öksürük, hırıltı ve değişik derecelerde nefes darlığına neden olur. Alerjk rinit (burun nezlesi) burun mukozasında meydana gelen alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Burunda kaşıntı ile başlar, burunda doluluk, akıntı ve hapşırık görülür. Burundaki kaşıntı ve akıntıdan dolayı genellikle çocuklar avuç içleriyle burunlarını yukarı doğru sıvazlarlar ki buna ‘alerjik selam’ denir. Alerjik konjunktivit (göz nezlesi) ise gözlerde görülen alerjik hastalıktır. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve akıntıya neden olur. Egzema deri alerjisi olarak bilinen kızarıklık, kaşıntı ve kurulukla seyreden bir alerjik cilt hastalığıdır. Kurdeşen olarak da bilinen ürtiker ise cildin alerji yapan madde ile teması sonrası ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarcık ya da şişmenin görüldüğü bir hastalıktır. Bunların dışında besin alerjisi ve ilaç alerjisi de görülebilir.” dedi. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar Kar Festivali Ertelendi!
Toroslar Kar Festivali Ertelendi!
Depremde Kalp Krizinden Ölen Köpek Mersin’deki Hayvan Mezarlığına Gömüldü
Depremde Kalp Krizinden Ölen Köpek Mersin’deki Hayvan Mezarlığına Gömüldü