Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Akdeniz’den Yükselen Çevrecilerin Sesi

DURAN BEYAZATEŞ/ Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Anamur Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu Balık Çiftliklerine karşı basın açıklaması İskele’de Dragon Parkı sahilinde yapıldı. Basın açıklaması Çiftlikleri kuracak olan şirketin fizibilite çalışması yapan geminin geçişi sırasında gerçekleştirildi. Açıklamaya Anamur Siyasi Parti temsilcileri ve STK Temsilcileri yanı sıra birçok vatandaş katıldı.

Akdeniz’den Yükselen Çevrecilerin Sesi
Akdeniz’den Yükselen Çevrecilerin Sesi Muhabir
Bu içerik 482 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

 

Geminin geçişi sırasında büyük pankartlar açan topluluk ‘Balık Çiftliklerine Hayır’ sloganları atarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Hemen sonrasında basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamada 750 bin metrekareye yapılacak olan tesisin zararları vurgulanarak; “Bugün burada, balık çiftliklerinin Anamur’da yaratacağı tahribatın ne kadar büyük olacağına dikkat çekmek ve balık çiftliklerinin kurulmasına tüm Anamurluların nasıl tek vücut olarak karşı çıktığını göstermek için bir araya geldik.

HABER VİDEOSU

Sağolun. Varolun.

Şimdiye kadar balık çiftliği kurmaları için 6 şirketa izin verilmiş olup izinlerin iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Mayıs 2019’da Mersin Çevre ve Doğa Derneği tarafından Mersin 2. İdare Mahkemesi’nde davalar açılmıştır.

Davalarda şirketlerin lehine karar verilmesi ve bu kararların kesinleşmesi halinde daha önceden tespit edilen ve şirketlere kiraya verilen deniz alanlarında, toplamda 7 şirket tarafından 12 ayrı tesis kurulacaktır.

 Bu tesislerde havuz da denilen 396 adet kafes yer alacaktır.

Böylece kıyılarımız balık kafesleri ile dolacaktır. Bu kafeslerin deniz yüzeyinde kapladığı toplam alan yaklaşık 500 bin metrekaredir. Bunlar denize alıştırma, yetiştirme ve hasat kafesleridir. Çapları ile derinlikleri değişmektedir. Küçük kafeslerin derinlikleri 7 metre iken büyüklerinin derinlikleri 14 metredir.

Şirketler isterse Kapasitelerini  %50 artırma hakkına sahip olacaklar ve böylece bu kafeslerin deniz yüzeyindeki toplam alanı yaklaşık 750 bin metrekareye çıkacaktır.

HABER VİDEOSU

Bu kafeslere yıllık yaklaşık 18 bin ton balık üretilecektir. Üretim esnasında balıkların yemediği 3 bin tondan fazla yem denize karışacaktır. 6 bin tondan fazla balık dışkısı da denize karışacak ve deniz tabanında tonlarca fosfor ve azot birikintisine neden olacaktır. Bu da denizde ciddi bir kirlenme yaratacaktır. Bu atıkların yanı sıra çeşitli nedenlerle kafeslerde ölen balıklar da denize bırakılacaktır. Çok yakınımızdaki Bozyazı ve Aydıncık’da kurulacak çiftliklerden bırakılacak atıklar da düşünüldüğünde, ortaya korkunç bir kirlilik çıkacaktır.

Deniz yüzeyinde meydana gelen kirlilik kıyılarımıza ulaşacak ve tüm kumsallarımız bir daha temizlenemeyecektir.

Öte yandan balıklar için kıyıda depolanacak olan yemle kafeslerden havaya karışacak pis kokular olduğu gibi ilçemizin üzerine çökecek ve bunun sonucunda da ilçemiz yaşanmaz hale gelecektir.

Ayrıca Kafeslerden kaçacak balıkların, doğal balıkların genetiğinin değişmesine sebep olacağı gibi, bazı etobur balık türlerini beslemek için yem olarak hamsi ve sardalya gibi balıkların kullanılması sonucu doğal türlerin azalmasına, yarattığı kirlilik nedeniyle oksijensiz kalan deniz çayırlarının azalmasına, deniz dibinin çölleşmesine ve sonuçta deniz ekosisteminin bozulmasına neden olacaktır.

Balıkların taşınması sırasına karayoluna sızan balık suları yolları kayganlaştırarak ciddi anlamda kazalara yol açabilecektir.

HABER VİDEOSU

Kaldı ki balık çiftliği kurulmak istenen bölge, hem turizm alanı hem de “KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN” olarak bakanlıklarca ilan edilmiştir. Öte yandan söz konusu yerler Akdeniz Foklarının ve caretta Carettaların  yuvalama ve yaşam alanıdır. Bu alanlar Ülkemizin de taraf olarak imzaladığı  Uluslararası Sözleşmelerle koruma altındadır.

Verilmiş olan izinlere göre karaya en yakın olan tesis 2,2 km olup, hepsinin uzaklıkları farklıdır. Ancak, ilk fırsatta hepsi yer değiştirip, karaya daha çok yaklaşacaklardır. Karadaki tesisleri ile kafeslerin bağını daha kolay kurmak ve maliyeti düşürmek için de kıyıya yaklaşmaları kuvvetle muhtemeldir. Çünkü rant dışında kaygıları olmayan şirketlerin, Anamur’da yaşayanların sağlığını düşünmeyecekleri açıktır.

Anamur’un ekonomisine hiçbir bir katkısı olmayacak şirketlere, böylesine büyük kapasitelerle endüstriyel üretim izni vermek, doğayı ve halkın sağlığını hiçe saymak demektir. Doğanın ve halkın değil, şirketlerin çıkarını gözeten çiftliklerin kurulmasına asla izin verilmemelidir.

“Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’’ şeklinde düzenleme içeren Anayasa’mızın 56. maddesinde vücut bulan haklar, herkes tarafından çekinmeden kullanılmalı ve çiftliklerin kurulumuna karşı çıkılmalıdır.

Balık çiftliklerinin denizlerimizde yaratacağı kirliliğin insan eliyle temizlenmesi mümkün olmadığı gibi, bu kirliliği doğa da çok uzun süre temizleyememektedir.

Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerin denizi temiz kalsın, doğal balıkları üretebilsinler diye kurulmak istenen ve beş on şirkete para kazandırmak dışında halka hiçbir faydası olmayan balık çiftliklerinin kurulumuna şiddetle karşı çıkmalı, bu yöndeki taleplerimizi her yerde dile getirmeliyiz.

Bir kere daha vurgulamak istiyoruz:

- Bu kafeslerin deniz yüzeyindeki kapladığı toplam alan yaklaşık 500 bin metrekaredir.

HABER VİDEOSU

- Şirketler isterse kapasitelerini  %50 artırma hakkına sahip olacaklar ve böylece bu kafeslerin deniz yüzeyindeki toplam alanları yaklaşık 750 bin metrekareye çıkacaktır.

- Bu tesislerde 396 havuz (kafes) yer alacaktır. Kapasite artırmaları halinde kafes sayısı 600 olacaktır.

- 3 bin tondan fazla yem denize karışacaktır. 6 bin tondan fazla balık dışkısı denize karışacak ve deniz tabanında tonlarca fosfor ve azot birikintisine neden olacaktır.

- Deniz yüzeyinde meydana gelen kirlilik kıyılarımıza ulaşacak ve tüm kumsallarımız bir daha temizlenemeyecektir.

- Balıklar için kıyıda depolanacak olan yem ile kafeslerden havaya karışacak pis kokular olduğu gibi ilçemizin üzerine çökecek ve bunun sonucunda da ilçemiz yaşanmaz hale gelecektir.

Unutmayalım ki dünyayı ödünç aldığımız çocuklarımıza temiz bir çevre ve temiz bir deniz bırakmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Buraya gelerek, taşıdığı sorumluluğun gereğini yapan herkese, bugünün çocukları, geleceğin büyükleri adına teşekkür eder, saygılarımızı sunarız” denildi.

Açıklamalardan sonra topluluk tekrar slogan atarak olay yerinden ayrıldı.

HABER VİDEOSU

anamur anamur balık çiftlikleri balık çiftlikleri anamur haberleri haber anamur mersin haberleri kanal anamur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Çalılıkta Çıkan Yangın Ormana Sıçramadan Söndürüldü
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı
Mersin'de Gaziler Günü Sade Bir Törenle Kutlandı