Advert
Advert

“Hapşırmanın etkisiyle fıtık oluşabiliyor”

Beyin Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Vatan Tayfur, fıtık açısından risk grubunda yer alan kişilerde hapşırmaya bağlı gelişen basıncın etkisiyle fıtığın oluşabileceğini söyledi.

“Hapşırmanın etkisiyle fıtık oluşabiliyor”
Bu içerik 193 kez okundu.


Fıtığının daha çok orta yaş ve ileri yaşlardaki insanlarda ağır kaldırma, ani eğilme, doğrulma, hapşırma, ıkınma gibi hareketler neticesinde aniden ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Vatan Tayfur, “Fıtık aniden ortaya çıkabileceği gibi bel ve boyun ağrısı gibi şikayetlerle sonradan yavaş yavaş ilerleyici ve en sonunda günlük aktiviteyi kısıtlayıcı bir hale de gelebilmektedir” dedi.
Tayfur, “Bel fıtığı şikayetleri genellikle bel ağrısı, özellikle yürümekle artan sağ ve sol bacak ağrılarıdır. Ağrının yanında güçsüzlük, ayaklarda felç ve uyuşma da tanı koymada uzmanlara katkı sağlar. Hastayı değerlendirdikten sonra tetkik yöntemleri, kan tahlilleri, röntgen grafileri ve MR istenmektedir. Hastanın klinik bulgularıyla, tetkik sonuçları birbirini desteklediğinde fıtığın ağırlığına ve yaptığı incilme ya da hareketlerindeki yetersizliğe göre cerrahi tedavi planlanır. Hastanın durumuna göre lokal cerrahi yöntemler ya da fizik tedavi, istirahat,ilaç tedavisi gibi yöntemlere de başvurulabilir” şeklinde konuştu. Bel fıtığının genetik bir rahatsızlık olmadığına dikkat çeken Dr. Tayfur, “Bu hastalığı ailedeki anatomik yapı benzerliğinden meydana gelebiliyor. Hareketten uzak bir yaşam tarzı da bu hastalığı tetikliyor. Hastalığa yol açan etkenlerden bazıları ise hastanın aşırı kilolu olması, ağır işler yapması, uzun süre ayakta kalmasıdır. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTSO, 134’üncü yaşını Futbol Şöleni ile kutluyor
MTSO, 134’üncü yaşını Futbol Şöleni ile kutluyor
Mersin GİAD'a ‘Markalaşma’ Konuşuldu!
Mersin GİAD'a ‘Markalaşma’ Konuşuldu!