Mersin’de Belediye Personeline ‘Öfke Ve Stres Kontrolü’ Semineri

Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi tarafından belediye bünyesinde görev yapan itfaiye, zabıta, güvenlik, çağrı merkezi ve otobüs şoförü personellerine yönelik, ‘Öfke kontrolü-stres ile baş etme yöntemleri ve motivasyon teknikleri eğitimi’ semineri gerçekleştirildi.

Mersin’de Belediye Personeline ‘Öfke Ve Stres Kontrolü’ Semineri
Bu içerik 146 kez okundu.


2019 Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında aylık periyotlarla düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Eski Meclis Salonunda gerçekleştirilen seminerde, belediye bünyesinde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından konuya ilişkin bilgiler verildi.
“Öfke ile stres birbirini tetikleyen farklı kavramlardır”
Personellerin öfke ve stres kavramlarını tanımlayabilmesi, hayatında nasıl kullanabileceğini öğrenmesi, sağlıklı bir şekilde öfke kontrolü sağlayabilmeleri amacıyla yapılan seminerde, öfke ve stres yönetimi konularında ipuçları veren Şavklı, öfkenin ve stresin birbirinden farklı şeyler olduğunu, ancak birbirini tetikleyen, bağlantılı olarak işleyen ve benzer belirtileri olan kavramlar olduğunu vurguladı. Öfkenin, insani bir duygu olduğunu ancak kontrolden çıktığı andan itibaren sorunlar oluşturduğunu anlatan Şavklı, amaçlarının bu duyguyu iyi tanıyıp, kontrolü ele geçirmek olduğunu söyledi.
“Davranışları olaylar değil düşünceler belirliyor”
Albert Ellis’in ‘ABC teorisi’nden bahseden Şavklı, davranışları olayların değil düşüncelerin şekillendirdiğini anlattı. Teorinin ana hatlarından bahseden Şavklı, “Albert Ellis’in psikoloji bilimine kazandırdığı ‘ABC teorisi’ dediğimiz bir teori var. A bizim başımıza gelen olaylar, B düşüncelerimiz, C’de sonuç olarak gösterdiğimiz davranışlar. Başımıza bir olay geliyor ve davranış gösteriyoruz diye düşünüyoruz. Teori de diyor ki, olay değil düşünce bizim bu davranışımızı açığa çıkartır” dedi.(İHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin sahiline köpek atık istasyonları kuruldu
Mersin sahiline köpek atık istasyonları kuruldu
Kırsal mahalle buluşmalarının 10'uncusu Kızılkaya'da yapıldı
Kırsal mahalle buluşmalarının 10'uncusu Kızılkaya'da yapıldı